Makat çatlağı botoks rehabilitasyonu nasıl yapılır şikayetler kışın çoğalıyor!

05.05.2021
32
Makat çatlağı botoks rehabilitasyonu nasıl yapılır şikayetler kışın çoğalıyor!

Yaşam kalitersini negatif istikamette etkileyen dünyada ve ülkemizde sıklıkla görülen hastalıklardan biri de makat çatlağıdır. Özellikle kış aylarında makat çatlağı şikayetleri çoğalmaktadır. Surat gençleştirmede kullanılan botoks uygulaması makat çatlağı rehabilitasyonlarında da kullanılmaktadır. Bir çok bireyin şikayetçi olduğu makat çatlağı meseleyi hakkında Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Fatih Kar, alakalı şu biçimde bilgi verdi…

KIŞIN ŞİKAYRTLER ÇOĞALIYOR!

Dünyada en sık görülen rahatsızlıklar arasında yer alan anal fissür başka bir deyişle ulus dili ile makat çatlağı, yaşam niteliğini negatif etkileyen bir rahatsızlık. ‘Utandıran hastalık’ olarak nitelendirilen ve hastaların geç hekime müracaat etmesine neden olan rahatsızlık kış mevsiminde daha çok mesele yaratıyor. Kabızlığın daha sık görülmesi sebebiyle bu yarıyılda şikayetlerin çoğaldığını ifade eden uzmanlar rehabilitasyonunda ise öncelikle hareketli yaşam, liften zengin beslenme ve bol su tüketimini öneriyor. Sık tekrarlayan gidişatlarda ise perhiz ve ilaç rehabilitasyonlarına yanıt alınamayan hastalarda surat gençleştirmede, buruşuk gidermede kullanılan botoks usulü anal fissür rehabilitasyonunda da kullanılıyor.

İnsanda makat bölgesi çok fazla asap ucu kapsadığından dolayı oldukça duyarlıdır. Genellikle kabızlık sebebi ile zorlu dışkılamalar sonrasında büyür. Makatta çatlak ya da tıbbi ismi ile anal fissür dünyada yaygın olarak görülen rahatsızlıklar arasında ilk sıralarda geliyor. Hastalar dışkılarken şiddetli ağrı dinliyor. Sanki ufak sırça parçaları çıkarıyormuş gibi sezdiklerini ifade ediyorlar. Ancak hakikat ağrı dışkılamanın bitiminde ortaya çıkıyor ve saatlerce sürebiliyor. Bu ağrılar şahsı günlük yaşamından alıkoyacak kadar şiddetli olabiliyor. Hastalar utandıkları için hekime gitmek istemiyor ancak iş ilerleyip de içinden çıkılmaz hal alınca zorunlu olarak gidiyorlar.

Beslenme alışkanlığına dikkat! Bol bol su içip spor yapın!

Anal fissür rehabilitasyonlarına değinen Op. Dr. Fatih Kar, “Rehabilitasyonda en ehemmiyetli kısım perhiz. Hareketli bir yaşam bağırsak hareketlerini artırdığı için spor ya da yürüyüşler ehemmiyet teşkil ediyor. Akışkan alımı ve bol su tüketimi de rehabilitasyonun olmazsa olmazları arasında. Şahıs perhiz ve egzersizle fayda görmezse bu sefer medikal rehabilitasyon devreye giriyor. Medikal rehabilitasyonlarda meseleli bölgenin bir hekim tarafından değerlendirilmesini öneriyoruz.

Hekim önerisi ile olmak koşulu ile kremler öncelikli olarak uygulanabiliyor. Bunun da çözüm olmaması gidişatında daha öncekinden hastalar cerrahiye yönlendiriliyordu. Ancak günümüzde surat gençleştirmede kullanılan botoks uygulaması makat çatlağında da uygulanmaya başlandı. Botoksla çözüm bulunamaması gidişatında operasyon en son alternatif olarak düşünülüyor.” dedi.

BOTOKS MAKAT ÇATLAĞINI İYİLEŞTİREBİLİYOR!

Ameliyathane civarı gerektirmeyen botoks operasyonu 4-6 ay vakit ile iç makat adalesinde geçici felç oluşturuyor ve bu yarıyılda makatta oluşan rahatlama ile dışkı daha rahat geçiş sağlıyor. Bu sayede makat çatlağı ya da yırtığı beden tarafından iyileştirilebiliyor. Bu zamanın sonunda hasta perhizine dikkat ettiğinde botoks enjeksiyonunu tekrarlamaya gerek dinlenmiyor ancak farklı çalışmalarda botoks rehabilitasyonu sonrasında zaman içinde yüzde 0 ila 42 oranında nüks ettiği belirtilmiş.” ifadelerini kullandı.

BUNLARA DİKKAT!

Tekerrürü önlemek için dikkat edilmesi gerekenlere de değinen Op. Dr. Fatih Kar, “Kabız olmamak için kumpaslı sıhhatli yiyecekler harcanmalı sebze, meyve ve özellikle baklagiller ve bol su günde en az 8-10 kadeh içilmeli. Bunlara ek olarak yapılacak kumpaslı spor etkinlikleri misalin yürüyüş önerilebilir. Kahve ve içki tüketimi eksiltilmelidir. Bu temkinlerle dışkılama alışkanlığı tertip edilebilir. Perhize dikkat edilmediği takdirde makat çatlağının yüzde 30-70 oranında yinelediği öğreniliyor.” diye konuştu.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.