Makyajsız hoş görünmek için neler yapılmalı güneş kremi kullanın!

31.05.2021
17
Makyajsız hoş görünmek için neler yapılmalı güneş kremi kullanın!

Hepimizin hayalini kurduğu canlı ve parlak bir cilde sahip olmak sandığımız kadar güç değil. Sadece yediklerimize dikkat etmek ve cildimize lüzumu olan itinayı göstermemiz gerekiyor. Elmaelma.com olarak makyajsız da hoş görünmenin gizemlerini sizin için sıraladık. İşte natürel hoşluğun gizemleri!

Suratına değmekten kaçının

Gün içerisinde suratınıza değmemeye gayret edin. Zira ellerinizde çok fazla bakteri var ve suratınıza elinizle değmek suratınızda iltihaplı sivilce yaradılışına neden olan mikropları yayabilir. Bu da sıhhatli bir cilde kavuşmanızın önündeki manilerden biri.

Suratınızı her gün yıkayın

Suratınızı cilt tipinize uygun bir arınıcı ile kumpaslı olarak yıkamak alışkanlığınız olmalı. Her sabah uyandıktan sonra ve gece yatmadan evvel bu rutini yapın. Suratınıza uyguladığınız ürün içkisiz olmalıdır, zira içki bazlı ürünler kuruluğa ve dökülmeye neden olabilir. Ayrıca, spor/egzersiz sonrası ya da terledikten sonra da suratınızı yıkayın, zira ter gözeneklerinizi tıkayabilir ve cildinizi tahriş edebilir.

Kumpaslı olarak ıslatıcı kullanın

Islatıcı cildinizin genç ve parlak görünmesine dayanakçı olur. İyi bir ıslatıcı krem sayesinde cildinizin kuruluğu, pürüzlülüğü, sıkılığı ve pul pul dökülmesine mani olabilirsiniz. Cilt tipinize uygun ıslatıcılar, sivilceleri en aza indirmeye de dayanakçı olabilir.

Suratınızı arındıktan veya duş aldıktan hemen sonra cildinizin natürel nemini gözetmek için ıslatmanız öneri edilir. Yağlı ciltler veya tıkanmış gözenekler için, su bazlı yağsız ıslatıcıların kullanılması gerekir.

Sıhhatli besinler harcayın

Antioksidan bakımından zengin yiyecekleri beslenmenize ilave edin. Bunlar ağırlıklı mevsim meyve ve sebzeleri olmalı. Havuç, koyu yapraklı yeşil sebzeler, badem, fındık ve balık gibi… Antioksidanlar cildinizdeki özgür radikalleri en aza indirmeye dayanakçı olur, böylece cilt zararını eksiltir.

Güneş kremi kullanın

Cildinizin güneşderi renginin bozulmasına, buruşukluklara, ince çizgilere ve sivilceye neden olmasını önlemek için günlük ıslatıcınıza ek olarak güneş kremi kullanın. Özellikle konuttan dışarı çıkmadan 15-20 dakika evvel güneş kreminizi uygulamış olun. 

İşlenmiş yiyecekler harcamayın

Abur cubur ve işlenmiş yiyecek harcamaktan kaçının. Bu yiyecekler çoğunlukla cildin sarkmasına neden olan cilt elastikiyetini eksiltebilen şekerli besinlerdir. Bu yiyecekler tahrişe, iltihaplı sivilce ve buruşukluklara neden olabilir. Onlardan sakınmak güç olsa da, bunlara bir hayli değişik seçenek bulabilirsiniz. Misalin, tatlı  için istekleriniz varsa, bunun yerine olgun meyveleri yiyebilirsiniz.

Sigara içmekten kaçının

İyi bir cildi gözetmek için alınması gereken temel önerilerden biri sigara içmekten sakınmaktır. Sigara içmek bedende yara onarımında kesintisiz bir eksilmeye neden olur ve bu da skarlaşmaya neden olur. Üstelik sigaradaki ana bileşen – nikotin – kan damarlarının daralmasına neden olabilir.

Kumpaslı egzersiz

Günlük egzersiz, yalnızca daha sıhhatli bir bedene değil, aynı zamanda daha genç bir cilde erişmenize dayanakçı olabilir. Haftada 75 dakika yorucu egzersiz yapmanız veya haftada en az iki defa kuvvet idmanı yapmanız öneri ediliyor.

Bol bol su için

İyi cildi gözetmek için günde en az 8 kadeh su harcayın. Su tüketimi cildin kurumasını, pul pul dökülmesini ve sıkılaşmasını önler.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.