Malign Melanom nedir bulguları nedir kimlerde görülür cildinde ben çıkanlar bu tekliflere dikkat!

05.05.2021
29
Malign Melanom nedir bulguları nedir kimlerde görülür cildinde ben çıkanlar bu tekliflere dikkat!

Hemen hemen bir haylimizin bedeninde oldukça masum görünen benler bulunuyor. Bu benlerin çoğu doğuştan olurken çoğuda sonradan bedende çıkıyor. Ancak bu oldukça hasarsız görünen bu benler bir yerden sonra cilt kanseri gibi tehlikeli hastalıklara neden olabiliyor. Bunun dikkat edilmesi gerekenleri bulguları ve rehabilitasyonları sizin için bir araya getirdik! 

Dünya genelinde görülme sıklığı süratle artan kanser cinslerinden biri Malign Melanom’dur. Lezyonlarının yüzde 70’i cilt üzerinde büyürken yüzde 30’u da bir ben üzerinde oluşuyor. Bu kanser cinsi süratle bölgesel lenf düğümlerine, ardından tüm bedene dağılmaktadır.

Ciltte en ehemmiyetli problemlerden biri kir gibi idrak edilen benler ya da benleri taklit eden ten kanserleri olmaktadır. Çoğunlukla kirlere göre daha farklı yapılar olmalarına karşın erken yarıyılda kirlere eş yapılar biçiminde görünebilirler.Bu vaziyet dikkatle takip edilmelidir. Kuşkulu bir kir ya da benlerde bir başkalaşım fark edildiğinde zaman kaybetmeden Cildiye Uzmanına görünülmesi gerekmektedir.

Benlerin genelde yuvarlak ya da oval biçimli, renkte genelde tek düze kahverengi tonlarda görülmektedir. Asimetrik metamorfozlar ehemmiyetlidir. Dikkate alınmalıdır. Kenar muntazamlığı ehemmiyetlidir. Zira benlerin kenarları muntazamdır. Benlerde bir alanda çıkıntıların oluşması basmakalıp olmayabilir. Çoğunlukla benler sarih renkli olup tek bir tona sahiptir. Var olan renkte ben genelinde veya dar bir bölgesinde bir koyulaşma ya da renk farklılığı, birden fazla renk tonu varlığı riskli olabilir. 5 mm üzerindeki benler araştırılması gereken benlerdir.

KOLAYLIKLA CİLT YANIĞI GÖRÜLEN ŞAHISLARIN DİKKATİNE!

Kişi de farklı görünümlü, süratli gelişen ve pigmente olan bir lezyonlar varsa heme

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.