Mehmet Ali Erbil’in hastalığı kaçış belirtiyi ne öyle bir yerden bulaştı ki…

05.05.2021
15
Mehmet Ali Erbil’in hastalığı kaçış belirtiyi ne öyle bir yerden bulaştı ki…

Ekranların sevinçli suratı ünlü sunucu Mehmet Ali Erbil hastalığı ile gündemden düşmüyor! Ünlü sunucu apar topar sağlık kurumuna kaldırılmasıyla başlayan talihsiz hastalık ‘Kaçış Belirtiyi’ hastalığı tıp dünyasında öğrenilen bir öteki ismiyle Clarson hastalığı olarak öğrenilmektedir. Ünlü sunucu Mehmet Ali Erbil’i sağlık kurumuna düşüren bu hastalık hakkında merak edilenleri elmaelma.com okurları için bir araya getirdik. İşte Mehmet Ali Erbil’in hastalığı olan kaçış belirtiyi hakkında merak edilenler…

MEHMET ALİ ERBİL’İN HASTALIĞI KAÇIŞ BELİRTİYİ NEDİR?

Kaçış belirtiyi, tıp dünyasında bir öteki ismiyle Clarkson hastalığı olarak öğrenilmektedir. Damar içi akışkanının balanssız bir hal almasıyla ortaya çıkan kaçış belirtiyi, ender görülse de hayatı tehdit eden bir yapıya sahiptir. Adale sızıları, bitkinlik, kusma gibi bulgulara sahip olan bu hastalık hamlelerle değişik bir hal almaktadır. Peki, kaçış belirtiyi nedir ve bulguları nelerdir? İşte, İç Hastalıkları Uzmanı Nafiz Karagözoğlu’nun bu hastalıkla alakalı verdiği bazı bilgiler
Tıp dilinde Clarkson hastalığı olarak öğrenilen Kaçış belirtiyi, damar içi kan tazyikinde alana gelen balanssızlıkla ortaya çıkmaktadır.

Sistemik kapiller kaçış belirtiyi ilk defa 1960 senesinde Clarkson ve dostları tarafına belirlenmiştir. Bu sebeple “Clarkson Hastalığı” ismi de verilir. Yineleyen damar içi akışkanının eksilmesi ile ortaya çıkan şok saldırıları ortaya çıkar ve ender görülür. Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa, Hindistan, Japonya, ve Kuveyt de dahil olmak üzere, dünyanın dört bir yanından hastalar tespit edilmiştir. Hayatı tehdit eden bir hastalıktır.

KAÇIŞ BELİRTİSİNİN BULGULARI NELERDİR?

Hamleler arasında hasta sıhhatlidir. Neye bağlı olduğu ve vücudun çalışmasının nasıl bozulduğu henüz bütün olarak belirli değildir. Kılcal damarların içinden dışarıya akışkan çıkış sürat ve ölçüsünde çoğalış alana kazanç. Kılcal damarlarda ortaya çıkan bu farklılıkla damar dışına akışkan sızması çoğalır.

Akciğer-kalp-karın çeperi gibi vücudun iç boşluklarına ve adalelerinin içine, damar içindeki akışkanlar sızarak birikir. Damar içi kan tazyiki-tansiyon eksilince şok tablosu büyür. Damar içinden beden boşluklarına akışkan kaçışına neden olan olasılıklar olsa da temel neden öğrenilmemektedir. 

Hasta şikayetleri günlük yaşamda sık karşılaşılan şikayetlerdir. Hastalar sıklıkla bulantı, karın sızısı, kusma, halsizlik, adale sızıları, bitkinlik gibi besbelli belirleyici özellik göstermeyen yakınmalar ile müracaat etirler. Muayenehanede en sık “septik şok” tablosuyla başka bir deyişle kana karışan mikrobik etmenlerin ortaya çıkardığı şok tablosu ile eşlik gösterir ve karışır. 

Hamleler sırasında; damar içi akışkanının ani ve çok ölçüde eksilmesi, kanda albumin seviyelerinin düşük olması, kanın koyulaşması-akıcılığının eksilmesi, bazen de monoklonalgamopati denilen özel bir laboratuar belirtisi tespit edilebilir. Kollanan hastalarda yaygın bir biçimde bağırsaklarda ödem, asit, akciğer ve kalp çeperinde ve hatta adalelerde akışkan birikip, hayatı tehdit edici bir tablo oluşturabilir. 

REHABİLİTASYONUN KUMPASLI OLARAK TAKİBİ KOŞUL!

Kaçış Belirtisindeki ani ve süratli olarak büyüyebilen kan tazyiki tansiyon düşüklüğü yoğun rehabilitasyon ve takiple önlenemezse, birden fazla uzvun çalışması beceriksiz hale gelebilir. Bu da hasta için uzun rehabilitasyon yarıyılı hatta vefat anlamına gelebilir. 

Akışkan-elektrolit rehabilitasyonu, kan tazyikinin banallerde yakalanmaya çalışılması böbrek, kalp ve beyin gibi hayati uzuvların hasra görmesini yasaklayabilir. Kortizonlu ilaçlar rehabilitasyonda kullanılabilir. Unutulmamalıdır ki, her hastanın rehabilitasyonu o an yapılmış olan muayene ve belirtilere göre farklılık gösterebilir. 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.