Mektep evveli çocuklarda beslenme alışkanlıkları

22.10.2021
42
Mektep evveli çocuklarda beslenme alışkanlıkları

Vücutsal gelişminde aralıksız olarak sihrime gösteren çocukların beslenmelerinin dikkat ve özen gerektiren mevzuların başında yer aldığını vurgulayan uzmanlar şunları iletti; “Çocuklara fazla ölçüde değil, gereksinimi olan besinleri kapsayan mahsuller yedirmek ehemmiyetlidir. 2-6 yaş arasını içeren reyin çocuğu yarıyılı her ne kadar mektep evveli çocuk olarak anılsa da pek çok çocuk, 3 yaş ve sonrasında bütün gün anaokulu ve yuvalara gitmektedir. Aileleri de en çok endişelendiren mevzuların başında yer alan konuttan ayrı kalınan zaman diliminde çocukların beslenmelerinin yeterince sorgulanmaması, çocukların konuta döndüklerinde ne yemeleri gerektiği ile alakalı kasvetlere neden olmaktadır.”

Görsel medya çocukların beslenmelerini etkiliyor

“2-6 yaş aralığındaki çocukların yemek yeme alışkanlıklarını anlatan uzmanlar şunları iletti: 0-2 yaş arasında çocuklar çatal bıçak kullanımı gibi mevzularda gözlemlemeye başlıyor. 3-4 yaş aralığındaki çocuklar da ise yemek hazırlamaktan neşe alma düzeyine geçiş yapılıyor. Bu vakit zarfından çocukların farkındalıkları çoğaldığı için görsel ve yazılı medyada gördükleri yiyeceklere alakaları oldukça çoğalış gösteriyor.”

Yaş artıkça çocuklar isteklerini daha çok dile getiriyor

“Aralıksız gelişim gösteren çocukların metabolizması en yararlı olduğu yarıyılı 0-1 yaş aralığında göstermektedir. Bu yarıyılda çocuklar doğum ağırlıklarının 3 katını ulaşmaktadırlar. 2 yaşına gelindiğinde ise bu oranda yavaşlama görülür. Doğum ağırlığının 4 katına erişen çocuklar artık yeme içme tavırlarında isteklerini ve hoşlandıkları gıdaları dile getirmeye başlarlar”

Ek besinlerin tüketimi ailelerin sunum biçimine bağlı

Yaş gruplarına göre çocukların beslenmesine destekçi olacak yiyecekler hakkında da bilgi veren uzmanlar; “Mektep evveli yarıyılda çocuklarda iştahsızlık gibi vaziyetler gözlemlenmektedir. Meyve ve sebze tüketimi yalanlanabilir. Bu gibi vaziyetlerde yetersiz kalan gıda kaynaklarının karşılaması için süt önerilmektedir. Ayrıca çocukların meyve ve sebze tüketimini ailelerin aralıksız olarak bu besinlere ağırlık vermesi de etkilemektedir. Şayet bir konutta sıklıkla meyve bulundurulmuyor ve harcanmıyor ise, çocuklardan da meyve harcama alışkanlığı beklenemez.” ihtarlarında bulundu.

YAZAR BİLGİSİ