Meme kanseri durdurulabilir mi

25.03.2022
64
Meme kanseri durdurulabilir mi

Dünyada yaygın bir hastalık olan meme kanseri, Batı ülkelerinde her 8 bayandan birinde görülürken, ülkemizde her 12 bayandan birinde görülüyor. Bayanların fobili düşü olan meme kanserine karşı erken teşhisin ehemmiyetine dikkat toplayan Beykoz Üniversitesi İş Yüksek Mektebi Müdürü Prof. Dr. Gülten Kaptan, etkin yaşamın meme kanseri tehlikesinden gözettiğini söyledi

Dünyada yaygın olarak görülen meme kanserinde erken teşhis hayati ehemmiyet taşıyor. Meme kanseri farkındalığı ayı olan 1-31 Ekim tarihleri arasında uzmanlar meme kanserine karşı alınması gereken ihtiyatları anlatarak, farkındalık oluşturmaya çalışıyor.

Meme kanserine karşı korunmada bazı tedbirlerin alınmasının hayati ehemmiyet taşıdığını vurgulayan Prof. Dr. Kaptan, özellikle menopoz yarıyılında fazla kilo alımının bayanlarda risk yarattığının altını çizdi. Prof. Dr. Kaptan, şunları söyledi: “Fazla kilo, bel çevresinde yağlanmanın çoğalmış olması, özellikle menopoz sonrasında bayanlarda tehlikeyi artırıyor. Menopozdaki hormonal başkalaşım ve fazla kilo-insülin ilişkisi bu tehlikenin çoğalmasında faktör. Yaşa uygun spor, yürüyüş gibi etkinlikler formu gözetmede bırakılmaz olmalı. Bunu yapın. Etkin yaşam meme kanserinden korur. Sigarasız hayat tehlikeyi eksiltir”

Türkiye’de her 12 bayandan biri meme kanseri

Bayanlarda sıklıkla görülen kanser cinsleri arasında akciğer ve meme kanserinin olduğunu söyleyen Prof. Dr. Gülten, şu bilgileri verdi: “Dünya Sağlık Teşkilatı bilgileri vefatların en ehemmiyetli sebebini 2030 seneyi haysiyeti ile kanser olarak ön görmektedir. Bu bilgilere göre kanser sebebi ile vefatlar 17 milyon etrafında olacak. Batı ülkelerinde meme kanserinin her 8 bayandan birinde görülüyor olması, gidişatın ciddiyetini gösteriyor. Bu kanser cinsi ülkemizde de 12 bayandan birinde görülüyor”

Erken teşhis hayat kurtarır

Kanserin öteki hastalıklara göre yaşamı tehdit etmesi sebebiyle daha elim idrak edildiğini dile getiren Prof. Dr. Gülten, kanserden korkulmaması gerektiğini ve erken teşhisin bu noktada hayat kurtardığına dikkat çekti. Meme kanserine karşı birtakım tedbirlerin öğrenilmesi ve uygulanmasının, kanseri erken düzeyde tutmanın, rehabilitasyon edilebilirliği kolaylaştırdığını vurgulayan Prof. Dr. Kaptan, “Önlemek fert açısından hayatı kolaylaştırır; daha ucuz, daha kolay, daha sızısızdır. Ferdin aile yaşamını ve işini sürdürmesi doğrultusundan da ehemmiyet talep eder” açıklamasında bulundu.

Meme tetkikine 20 yaşından sonra başlamalı

Meme kanserinde umursamama edilen bir öteki ehemmiyetli mevzunun da sağlık taraması olduğunun altını çizen Prof. Dr. Gülten, Türk toplumunun sağlık taraması yaptırmaktan sakındığına dikkat çekti. “Oysa bir şeyi önlemenin yolu hasta olmadan evvel korunabilmekten geçer” diyen Prof. Dr. Kaptan, “Bayanlar kendiliğindene meme tetkikine 20 yaşından sonra başlamalıdır. 40 yaş üzerindeki her kadının, her sene kumpaslı olarak mamografi sürükletmesi önerilmektedir. Beslenme ehemmiyetli, az kırmızı et, bol yeşil sebze, meyve. Güneş ışığından korunma ehemmiyetli. Emzirme de korunma da çok ehemmiyetli bir etken. Emzirme salt olmalı” bilgisini verdi.

YAZAR BİLGİSİ