Metabolik belirtiniz var mı

26.11.2021
22
Metabolik belirtiniz var mı

Metabolik belirti, ortak genetik ve etrafsal civarlarda büyüyen, bel etrafı kalınlığı, yüksek tansiyon, kan yağlarında kalitatif ve kantitatif bozukluk, kan şekeri yüksekliği ile karakterize bir kardiyometabolik tehlike etmenleri demetidir. Metabolik belirtili bireylerde metabolik belirtiyi olmayanlara göre gelecekte tip 2 diyabet büyüme tehlikeyi 5 kat, aterosklerotik kardiyovasküler hastalık gelişime tehlikeyi ise 2 kat daha fazladır. Peki metabolik belirtiniz var mı? İşte bu hastalığa yatkınlığınızı gösteren işaretler.

1. İşaret: Bel etrafı kalınlığı

Kilolular, metabolik belirtiye en yatkın şahıslardır. Vücuttaki yağlanmanın en duyarlı ölçümünü bel etrafı kalınlığı verir. Daha Öncekinden erkeklerde 102 cm., bayanlarda 88 cm. olarak kabul edilen üst hudut, tehlikenin devam ettiği bahanesiyle azıcık daha alta çekildi. Özellikle Avrupa ve Türkiye’nin de içinde bulunduğu beyaz ırkta bu sayılar, erkeklerde 94 cm., bayanlarda da 80 cm. olarak tanımlandı. Türkiye’de her 3 bayandan 2’sinin ve erkeklerin yarısına yakınının beli sıradan miktarlardan kalın. Başka Bir Deyişle büyük oranda tehlike taşırlar.

2. İşaret: Kan tazyiki

Kan tazyikinin yüksek olması, metabolik belirti değerlendirmesinde ehemmiyet taşır. Büyük tansiyonu 130’un üzerinde olanlar ile ufak tansiyonu 75’in üzerinde olanlar metabolik belirti açısından tehlikeli grupta sayılır.

3. İşaret: Kandaki yağ ve şeker kıymetleri

Metabolik belirti teşhisinde bazı kan kıymetleri ehemmiyet taşır. Trigliseridin 150’den yüksek olması; HDL’nin iyi mizaçlı kolesterol erkekte 40, bayanda ise 50’nin altında olması ve açlık kan şekerinin 100’ün üzerinde olması gibi neticeler metabolik belirti tehlikesini artırır.

4. İşaret: Genetik yatkınlık

Bireyin ailesinde obezite, kalp hastalıkları, tansiyon yüksekliği, diyabet gibi hastalıklar varsa metabolik belirti olma tehlikeyi çoğalır. Bunların yanı gizeme bireyde hareketsiz bir yaşam, kumpassız beslenme ve stres gibi etmenler de bulunuyorsa, tehlike demeti artar.

YAZAR BİLGİSİ