Midyenin verimleri nelerdir?

05.05.2021
32
Midyenin verimleri nelerdir?

Midye, kıyıya çok yakın bölgelerde genellikle kayalıkların arasında bulunmaktadır. Görünüşü siyah renkte olup hemen hemen her midye aynı ebatlara sahiptir. Çok merak edilen içerisinden inci çıkması miti gerçeğinde midyelerin kendilerini muhtemel bir riske karşı gözetmek için yapılarındaki sedef ile inci oluşturmaktadır. Deniz mahsulü olan bazılarının burun kırın yaptığı bazılarının  de hoşlanarak harcadığı midyenin tadı azıcık tuzludur. İşte bir haylimizin hoşlanarak harcadığı caddenin lezzeti dediğimiz midyenin verimleri…

1 PROTEİN AMBARI

Midyenin en ehemmiyetli özelliği ve yararlı kılan taraflarından biri de protein bakımından oldukça zengin olmasıdır. İnsan bedenindeki yapı ve şekil açısınıdan düzgün olmasını sağlayarak hücreler arasındaki enerji akışı, hücre akışını desteklemektedir. Günlük bir insanın protein lüzumunun %30’unu karşılamaktadır.

2 SELENYUM VE MANGANEZ AMBARI

Midye mineral bileşiminde oldukça eforludur. Günlük alınması gereken manganez ve selenyumu midye harcayarak karşılayabilirsiniz. Manganez bakımından oldukça zengin olan midye aynı zamanda bedendeki cinsellik hormonunu salgılanmasına takviyeci olmaktadır. Bağışıklık sisteminin sıhhatli bir biçimde işlevini yerine getirmesinde takviyeci olmaktadır. 

3 A VİTAMİNİ

Göz sıhhati, sıhhatli bir cilt için ve bağışıklık sistemine fayda sağlayan A vitamini midyenin içerisinde bulunmaktadır. Bir insanın günlük alması gereken A vitamini lüzumunun %10’unu karşılamaktadır. Bedenin kırmızı kan hücre üretilmesinde takviyeci olmaktadır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.