Migren sızılarının nedenleri ve bulguları nelerdir Op.Dr. Kerem Bıkmaz anlattı

18.04.2021
144
Migren sızılarının nedenleri ve bulguları nelerdir Op.Dr. Kerem Bıkmaz anlattı

Baş sızısı en sık görülen sızı sebebidir. Hemen herkes başağrısı deneyimi yaşar. Rastgele bir senede çoğu insan en az bir kere baş sızısı sürükler. Çoğu şahıs için ise baş sızıları yineleyici ve anlamlı bir problemdir. Nöroşirurji Uzmanı Op.Dr. Kerem Bıkmaz mevzu ile alakalı bilgiler verdi.

MİGREN AĞRISININ ÖZELLİKLERİ

Ciddi zonklayıcı sızı,bulantı ve bazen kusma,ışık ses ve kokulara hassasiyet.. Migren sızısı başın bir yanında veya tüm başı etkileyebilir. Baş sızısı yetişkinlerde tipik olarak 4-72 saat sürerken çocuklarda saatlerce sürebilir. Fiziksel etkinlik, yürüme ve eğilme v.b , sızıyı makûslaştırabilir. Migren baş sızısı sıklığı şahsi değişkenlik gösterir, bazen bir ayda kerelerce veya senede 1-2 kere veya daha ender olabilir. En çok 20-50 yaşları arasında görülen hastalık yüzde 75 oranında da genetiktir. Bayanlarda daha sık görülen migren 50 yaşından sonra eksilebilir, hatta menopozla tamamen yok olabilir.

INCA Muayenehane Ünlü Nöroşirurji Uzmanı Op.Dr. Kerem Bıkmaz, “Migren hastalığının sebebi bütün olarak bilinmemektedir.Beyinde seratonin ve endorfin seviyelerinde farklılığın rolü olabildiğine inanıyoruz. Seratonin, surat ve kafatası duyusunu sağlayan trigeminal asap yollarıyla iletilen sızıyı tertip eden bir beyin kimyeviyi. Trigeminal asaplar ise surat, göz, burun, sinüsler kan damarları ve beyin kılıflarından kaynaklanan sızılar için esas yollardır. Endorfini de beyin ve omurilik tarafından üretilen natürel sızı giderici kimyeviler olarak özetleyebiliriz” diye belirtti. 

Migren hastaları, sızıyı tetikleyen etkenleri tespit ederek yaşamlarını basitleştirebilirler, bu etmenlerin birkaçı ise şunlardır: Sıhhatsiz ve balanssız beslenme, abuhava farklılığı, parlak ışık, makûs kokular gibi etrafsal etkenler, özellikle bayanlarda östrojen ve progesterone seviyelerindeki farklılıklar, hormonal balanssızlıklar, kalp, damar ilaçları, uykusuzluk, stres…

Migreni tetikleyen faktörlerden sakınarak, baş sızısı olduğunda akut rehabilitasyon usullerinden yararlanarak ve hayat stilinde farklılıklarla migren saldırı sayı ve şiddetini azaltılabilir.Ayrıca günlük rutinlerin tanımlanması, kumpaslı egzersiz, östrojenin tesirli tüketim maddelerinden uzak durulması gerekiyor. Op.Dr. Kerem Bıkmaz laflarına son olarak şunları ilave etti; ”Şiddetli ve sık migren hamleleri olan şahıslar için gözetici birkaç rehabilitasyon usulü vardır. Bunlar arasında alın ve kafatası adalelerine botulinum zehirli madde infeksiyonları ile migren baş sızılarını sıklığı, şiddeti ve süresi eksilten botox infeksiyonları, yüksek doz magnezyum ve riboflavin B2 vitamini, baş sızısına eşlik eden adale gerginliğini eksiltme metotlarını uygulamak için biyofeedback terapileri, tipik baş sızısı tetikleyicilerinden haberdar olmayı, endişe ve strese karşı tepkilerin eksilmesini sağlayan kognitif tutum rehabilitasyonu ve hafifleme eğitimi gösterilebilir.

YAZAR BİLGİSİ