Münazaraya son nokta: Şeker yüklemesinin yan tesiri yok

27.03.2022
93
Münazaraya son nokta: Şeker yüklemesinin yan tesiri yok

Okan Üniversitesi Sağlık Kurumu İç Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Irmak Sayın Alan, hamilelerde şeker yüklemesinin hiçbir yan tesiri olmadığını, şeker yüklemesi yaptırılmadığı takdirde kocaman bebek doğumu gibi ciddi kasvetlere neden olabileceğini vurguladı.

Diyabet hastalığı her geçen gün çoğalıyor

Günümüzün en yaygın kronik hastalıklar arasında yer alan millet arasında öğrenilen ismiyle şeker hastalığı, değişen yaşam alışkanlıklarıyla beraber, her geçen gün çoğalıyor. Son bilgilere göre dünyada 415 milyon diyabet hastasının bulunuyor. Bu rakamın 2040 senesinde ise 642 milyon olacağı ön görülüyor. Diyabet rehabilitasyonunda ise; miktarlı, balanslı ve şuurlu beslenme kumpası oluşturulması ve kan şekerini hakimiyet altına almak büyük ehemmiyet taşıyor. Yrd. Doç. Dr. Irmak Sayın, diyabet hastalığının yalnızca erişkinlerde görülmediğine dikkat çekti: “Diyabet sıklığı her geçen sene çoğalıyor. Yalnızca erişkinlerde değil, yanlış beslenme, fiziksel hareketsizlik, fazla kilo gibi nedenlerle son senelerde çocuk ve gençlerde de çok sık görülen bir hastalık halini aldı.”

Kolesterol ilaçları diyabet gelişimine neden olabilir

Diyabet gelişimi için tehlike etkenlerine sahip hastalarda statinlerin kolesterol düşürücü ilaçların kullanımı ile diyabet gelişimi arasında muhtemel bir ilişki bulunuyor. Diyabet tehlikeyi yüksek olan hastalarda, kolesterol yüksekliği için statin kullanımı dikkatle değerlendirilmeli ve muhtemelse yaşam stili farklılığı ile rehabilitasyon ön tasarıda yakalanmalıdır.

Saklı şeker diyabet ile aynı değil

Prediyabet başka bir deyişle millet arasında öğrenilen ismiyle saklı şeker hastalığının, diyabet olarak kabul edilse de, bu hastalar diyabet tanısı için mevcut kriterleri sağlamıyor. Bu düzeydeki hastaların ehemmiyetli bir kısmının gidişatlarını fark edemiyor; ancak prediyabet diyabetten bir evvelki safha olduğu için damarlar üzerinde zarar oluşturabiliyor. İlaç rehabilitasyonundan ziyade, beden ağırlığının en az yüzde 5-7’sini kaybetmeyi kasteden perhiz ve egzersiz uygulamasının yeterli olacaktır.

Hamilelik diyabetine dikkat

Hamilelik diyabeti tek tip bir hastalık olarak görülürken, artık öbür diyabet cinsleri gibi değişik sebeplere bağlı olabileceği düşünülüyor.

YAZAR BİLGİSİ