Muşmulanın bereketleri neler öksürüğü geçiriyor

05.05.2021
32
Muşmulanın bereketleri neler öksürüğü geçiriyor

Ülkemizde özellikle Marmara ve Karadeniz bölgelerinde bolca yetişen muşmula meyvesi bedene mucizevi faydalarını afallatıyor. Gül ailesine üye olan muşmulanın bilimsel ismi mespilustur. Bu şifa kaynağı meyve şeker hastalığından, bunalıma; öksürükten, yaralara bedene pek çok fayda sağlıyor. İşte muşmulanın öğrenmediğiniz bereketleri!

Şekere iyi geliyor

Muşmula yaprakları şeker hastalığına iyi kazanç. Yüksek ölçüde şeker kapsamayan muşmula meyvesi şeker hastalarının harcayabileceği bir meyvedir.

Bunalımın natürel ilacı

İçeriğindeki melovin faktör maddesi ile asap sistemi ve adaleler üzerinde tesirli, sıhhatli bir asap sistemine sahip olmanızı sağlayan muşmulanın dış kabuğu da kaynatılarak içilebilir ve bu bunalım hapı içmiş gibi tesir yaratmaktadır.

Beyin sıhhatine iyi geliyor

Kumpaslı olarak muşmula tüketimi, merkezi asap sistemine iyi kazanç. Kan dolaşımını süratlendirdiğinden dolayı beynin daha kumpaslı oksijen almasına takviyeci olur. Böylece akıl üzerinde pozitif tesirler sağlar.

Vitamin ambarı

Muşmula, gıda lifi, potasyum, demir, kalsiyum, folik asit ve magnezyum gibi verimli mineral ve maddeler bakımından oldukça zengin bir meyve olduğu gibi, aynı zamanda içinde A vitamini ve C vitamini de olduğu öğreniliyor.

Öksürüğe takat

Muşmula, özellikle çay olarak harcandığında bir cinsli bitmek öğrenmeyen öksürüğe takat oluyor.

Ağızdaki yaraları iyileştiriyor

Antioksidan özellikler gösterdiğinden özellikle ağız içinde oluşan yaraların daha süratli iyileşmesine ön ayak oluyor.

 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.