Mutlu ilişkinin gizemleri

19.11.2021
11
Mutlu ilişkinin gizemleri

milliyet.com.tr yazarı Nilgün Aktaş, çiftlerin ilişkilerinde yaptıkları kusurları ve düzenlemeleri gereken noktalarını yazdı…

Bir Hayli çiftin düştüğü en temel yanılgı, karşısındaki bireyi beğenmesi, ona değer vermesine karşın bunu ifade edemiyor olması.

İlişkiyi besleyen ve geliştiren en ehemmiyetli unsurlardan biri, pozitif hislerin ifade edilebilmesi ve gösterilebilmesidir.

Duygusal ilişkilerde ustalaşabilmek için karşınızdaki insana karşı kırıcı, aşağılayıcı ve suçlayıcı olmamanız en olmazsa olmaz koşullardan.

İstemeden bu biçimde davrandığınızda yapılması gereken en ehemmiyetli şey, hemen bu kusuru onarmak, eşinizin gönlünü almak , daha ehemmiyetlisi ise, bir daha böylesi bir tavrı asla yinelememek.

İlişkilerin daha mutlu, huzurlu ve geçimli sürdürülebilmesi için odaklanmamız gereken üç alan var.

1. Dostluk ve yakınlık kurabilmek
2. Müzakerelerin yapıcı ve geliştirici olmasını sağlayabilmek
3. Beraber ortak anlam ve emeller geliştirebilmek

Bu üç alanı geliştirmek ilişkiyi daha geçimli ve mutlu sürdürmeye destek eder.

Yapılan bir araştırmaya göre bayanlar, eşlerinin arzlarını karşılamakta çok daha zaferli ve yapıcı. Erkekler ise zorlanan ve bunu yapmamak için bahaneler üreten taraf.

Bayanlar son senelerde bir ilişkiye başlama ve bağlanma mevzularında daha ihtiyatlılar.

Bir ilişki yaşamak veya evlenmek daha öncekisi kadar ehemmiyetli değil bayanlar için. İlişki içinde istismara uğrayan bayanlar, ilişkide kalmak zorunda olmadığını, parçalamak gibi bir bahtı olduğunun farkında.

Erkekler ise artık yalnızca evin uyumunu sağlamanın sıhhatli bir ilişki için yeterli olmadığının farkındalar. Hayat dostuna destek olan, onun için iyi bir yol dostu, iyi bir baba, eş olması gerektiğini bilen ve bu biçimde davranmaya çalışan erkeklerin oranı, geçmiş senelere göre çoğalış göstermektedir.

A.Nilgün Aktaş
NLP Uzmanı & Profesyonel Yaşam ve İlişki Koçu

YAZAR BİLGİSİ