Nemlenme nasıl yapılır hem pratik hem ekonomik!

10.05.2021
45
Nemlenme nasıl yapılır hem pratik hem ekonomik!

Elmaelma.com olarak kalabalık sofraların bırakılmazı olmaya aday olacak şahane bir lezzetle karşınızdayız. Oldukça pratik ve kolay bir biçimde hazırlayabileceğiniz bu enfes tarif hem görüntüsüyle hem de lezzetiyle sanki iştahınızı kalemtıraş. Sıklıkla Kastamonu yöresinde yapılan, banduma da denilen nemlenme tarifinin nasıl yapıldığını merak mı ediyorsunuz. Gelin hep beraber bilelim. 

MALZEMELER: 

500 gram kuru yufka, 1,5 litre tavuk suyu, 200 gram eritilmiş tereyağı, 600 gram haşlanmış tavukdidiklenmiş, 70 gram toz ceviz içi

HAZIRLANIŞI:

Tam tavuğu haşlayın ve suyunu bir kenara süzün.Pişen tavuğu didikleyin.
Yuvarlak bir fırın tepsisine 1 kepçe tavuk suyu ilave edin ve üzerine kocamanlı minikli parçalar halinde kuru yufkaları dizin. Tepsinin orta kısmını boş bırakın.
Dizdiğiniz kuru yufkaların üzerine bir kepçe daha tavuk suyu koyduktan sonra eritilmiş tereyağını tüm yufkaların üzerine dolaştırın. Haşlanmış ve didiklenmiş tavuk parçalarını yufkaların üzerine dizdikten sonra toz cevizi de dolaştırın.Aynı operasyonu üç kere daha uygulayın.Geriye kalan haşlanmış, didiklenmiş tavukları tepsinin ortasındaki boş kısmına yerleştirin.Son olarak toz cevizi üzerine serpiştirdikten sonra, 180 derecede 15 dakika fırınlayın ve sıcak servis  edin.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.