Obezite ile başa çıkma yolları neler bedeninizi hareketsiz vazgeçmeyin!

05.05.2021
29
Obezite ile başa çıkma yolları neler bedeninizi hareketsiz vazgeçmeyin!

Günümüzde en ehemmiyetli sağlık meselelerinden biri olan obezite ile gayrettir. Özellikle günümüzde hem pratik olması hem de fast food tüketiminin çoğalmasıyla birlikte kumpassız beslenmenin birliktesi getirdiği  hareketsizlik obezitenin yaygın olarak öğrenilen bulguları arasında yer almaktadır. Memorial Ankara Sağlık Kurumu Beslenme ve Perhiz Kısmı’nden Dyt. Emine Yüzbaşıoğlu, bir hayli hastalığa davetiye çıkaran ve insan ömrünü kısaltan obezite ile baş faktörün yolları hakkında elmaelma.com okurları için bilgi verdi.

Obezite günlük alınması gereken enerjinin tüketilen enerjiden fazla olması neticeyi bedendeki yağ oranının çoğalmasıdır. Obezitenin değerlendirilmesinde kullanılan en kolay yöntem olarak öğrenilen VKİ Beden Kitle İndeksi’ ne göre;

Vki:18-20= Cılız, 20-25= Orta, 25-30= Obez, 30-35= Fazla obez olarak değerlendirilmektedir.

OBEZİTE ALTERNATİF OLMASIN!

Obezitenin başlıca ve değiştirilemez nedenlerinden biri genlerdir. Ancak genetiğin arda sığınıp bunu önlenemez gibi görmemek gerekmektedir. Şayet bir bireyin genetiğinde obezite varsa o bireyin beslenme alışkanlıklarını gözden geçirmesi gerekir. Doğru ve balanslı beslenme ile obezitenin önüne geçilebilmektedir. İçerikleriyle sıhhatimizi tehdit eden, yüksek nedeniyle de obeziteye sebebiyet veren hazır ve yarı hazır besinlerin tüketimini eksiltmek oldukça ehemmiyetlidir.

BEDENİ HAREKETSİZ VAZGEÇMEYİN!

Fast food tüketimindeki çoğalışa rağmen fiziksel etkinlikteki eksiliş obeziteyi tetikleyen nedenlerden biridir. Bilgisayar, televizyon gibi teknolojik aygıtlara olan bağımlılığın çoğalması ve sosyal yaşamdaki hareketin eksilmesi karşımıza korkutucu bir tablo çıkarmaktadır. Çocukların ve gençlerin bir hayliyi artık parklarda oynamak yerine bilgisayar başında süre geçirmekte ve sanal bir irtibat şekli özümsemektedir. Bu hareketsizlik ve alışkanlıklar tamı birliktesi obeziteyi getirmekte ve kısır bir döngü oluşturmaktadır.

Kilonuzu kabullenmeyin. Fazla kilolarınızdan yalnızca görüntünüz için değil sıhhatiniz için kurtulmayı kastedin.

Beslenme alışkanlıklarınızı gözden geçirerek yanlışlarınızı bulup onları değiştirmeye çalışın. Bu farklılıkları yapabilmek için gerekirse uzman dayanağı alın. Uzmanın önereceği perhize kendinizi hazır sezdiğinizde başlayın.
Kilolarınızdan kurtulmak için ivedi etmeyin. Kendinize uzun bir zaman verin ve kilo vereceğinize inanın.
Perhiz yaparken etrafınızdakilerin sizi makûs istikamette etkilemesine izin vermeyin. Gerekiyorsa perhiz yaptığınızı kimseyle paylaşmayın.
Kilo veremediğiniz zamanlarda perhizi vazgeçmeyi düşünmeyin, aksine bunun çözüm olmayacağını düşünüp sabırlı olmayı deneyin. Perhiz yaparken fiziksel etkinliğinizi de artırmaya çalışın. Fakat ben spor yapamıyorum yalnızca perhizle de kilo veremem diyerek motivasyonunuzu makûs istikamette etkilemeyin.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.