Olağanlaşma yarıyılında diş sıhhatimiz

28.03.2022
92
Olağanlaşma yarıyılında diş sıhhatimiz

1 Haziran itibariyle yaşama geçirilen olağanlaşma süreci bir hayli suali de beraberinde getirdi. Bu süreçte diş rehabilitasyonu yarım kalan hastalar, diş ağrısı yaşayanlar ve diş ile alakalı harekâtları asıllaştıran personel, hekim ve sağlık çalışanları internette sıklıkla diş sağlık kurumuları ve diş polikliniklerinin açılacağı tarihi incelenirken, uzmanlar gerekli olmadıkça diş sağlık kurumularından uzak durulması mevzusunda uyarıyor. Koronavirüsün özellikle damlacık yoluyla süratli bulaşıcılık göstermesi, diş doktorluğu alanını da negatif etkiliyor. Prof. Dr. Selçuk Basa diş sıhhatimiz ve rehabilitasyonları hakkında bilgiler verdi.

Hastalar diş rehabilitasyonu için nasıl kabul edilecek

Mevzuyla alakalı ehemmiyetli açıklamalarda bulunan Diş Doktorluğu Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Selçuk Basa, “Pandemi sürecinin en başından beri Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan kılavuzları takip etmekteyiz. Olağanlaşma süreci netlikle daha öncekisi gibi hasta bakmak biçiminde düşünülmemeli. Bu kapsamda, olağanlaşma sürecinin ilk evresinde günlük bakılan hasta rakamı pandemi evveli yarıyılda bakılan günlük hasta rakamının yüzde 20-25’i kadar olacak biçimde tasarlanmalı. Hasta aralarında hasta bakılan odanın detaylı dezenfeksiyonu ve havalandırılması için uygun altyapı ve donanım gereksinimi karşılanmalı. Tüm bu operasyonların düzgün bir biçimde hakikatleştirilebilmesi için ise hasta buluşmaları arasında boşluk vazgeçilmeli. Covid-19 sonrası alınan yeni enfeksiyon hakimiyet temkinlerinin hem hastalar hem de sağlık çalışanları tarafından özümsenmesi için olağanlaşma sürecinin ilk evresinden yararlanılması gerekiyor. Covid-19 enfeksiyonunun ülkemizdeki seyrine bağlı olarak Koronavirüs Bilim Kurulu’nun nasihatleri ve Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün kararı ile diş doktorluğunda 1 Haziran haysiyetiyle olağanlaşma süreci başlamıştır ve kademeli olarak çoğalarak devam edecek” dedi.

Pandemide diş sıhhatini gözetmenin yolları

Pandemi günlerinde ağız ve diş hijyeninin nasıl sağlanması gerektiği ile alakalı da bilgi veren Prof.Dr. Selçuk Basa, “Hepimiz için bu yarıyılda bir hayli alışkanlığımızı değiştirmemizi gerektiren yeni bir rutin oluştu. Bu yeni rutinimizde genel sıhhatimizin bölmez bir parçası olan ağız ve diş sıhhatimizi gözetmek için hijyen alışkanlıklarımızı en üst seviyede yakalamamız gerekiyor. Bunun için kesinlikle günde 2 kere dişler fırçalanmalı. Diş fırçasının ulaşamadığı alanlardaki bakteri plağını uzaklaştırmak için diş ipi, ara surat fırçası veya ağız gargarası kullanımı gibi ek temkinler uygulanmalı. Ayrıca çürüğe neden olma tehlikeyi yüksek olan karbonhidrat içerikli besinlerden uzak durulması, bol lifli gıdaların harcanması, öğünler sırasında ve sonrasında bol su içilmesi dişlerimizi çürüğe neden olan bakterilerin etkisine gözetecektir. Bunun yanı gizeme ağız bakımı yapılmadan evvel ve sonra eller kesinlikle tesirli bir şekilde yıkanmalı” diyerek laflarını bitirdi.

Acil değilse diş doktoruna gitmeyin

Sağlık Bakanlığı’nın yayınladığı kılavuzda ağrı, enfeksiyon, kanama ve travma kaynaklı rahatsızlıkların diş doktorluğunda acil ve gerekli hizmetler olarak belirlendiğini andırdıran Prof. Dr. Selçuk Basa, “Bunun dışındaki operasyonlar da olağanlaşma sürecinin başlamasıyla yapılmaya başlandı. Ancak hastalar rahatsızlıklarının acil bir vaziyet olup olmadığına karar veremiyorlarsa ya da var olan problemin bir diş doktoru müdahalesi gerektirip gerektirmeyeceğini öğrenmiyorlarsa kesinlikle doktorlarıyla telefon, iletileşme veya video konferans yoluyla iletişim kurarak vaziyetleri hakkında bilgi almalı, gerekiyorsa sağlık kuruluşlarına müracaat etmeliler. Estetik vb. gibi acil tanımının dışında kalan rehabilitasyonlar olağanlaşma süreci ile beraber yapılmaya başlanacak. Ancak pandeminin ülkemizdeki seyri izlenerek bu gibi operasyonların bir müddet ertelenmesinin fayda sağlayacağı öğreniliyor” açıklamasında bulundu.

Buluşmalara bütün zamanında gelin

Salgın sürecinde bulaş ihtimalinin eksiltilmesi ve hastaların uygun rehabilitasyonu tehlikesiz şartlarda almaları için sağlık çalışanları ve muayenehanelerin aldığı tedbirlerin yanı gizeme hastaların da bu mevzuda şuurlu olmasının ehemmiyetine de değinen Prof.Dr. Selçuk Basa, “Hastalar bekleme alanlarında bulaşma tehlikesini eksiltmek için buluşmalara bütün zamanında gelmeli. Hastalar gerekirse bina dışında ya da vasıtalarında beklemeli, buluşma saatleri geldiğinde muayenehane içerisine giriş yapmalılar. Hasta ve gelmesi lüzumluysa refakatçi muayenehaneye kazançken kesinlikle maske takmalı. Muayenehane girişlerinde ve bekleme odalarında içki bazlı el antiseptiği bulundurulmalı. Ayrıca hastalar yakın zamanda Covid-19 eşi semptomlar geçirdiyse veya Covid-19 pozitif fertlerle temasta bulunduysa bu mevzuda kesinlikle diş doktoruna bilgi vermeliler” dedi.

YAZAR BİLGİSİ