Omuz ağrınızın sebebi mideniz olabilir

27.04.2022
21
Omuz ağrınızın sebebi mideniz olabilir

Hastalıkların bulgusu, yaralanmaların habercisi, yaşamımızı ciddi derecede etkileyen ağrının çok fazla çeşidi vardır. Tetkik sırasında uzmanlar tarafından rutin suallerle ağrının yeri, çeşidi, süresi, sıklığı, zamanı denetlenir. Peki, ağrının özelliği neden bu kadar ehemmiyetlidir?

Gece ağrısı cerahat habercisi

Şayet ağrının tipi karıncalanma, elektriklenme stilinden ağrı varsa ağrı asap dokusundan kaynaklanır. Ağrı gece oluyorsa etkin bir cerahat vaziyeti vardır. Ağrı hareketle çoğalıyorsa kesinlikle bir yaralanma vardır. Ağrının yerini tanımlamak ise problemin kaynağını çözmede ehemmiyetlidir. Ağrı denetlemesi ve teşhis evresinde gözden kaçırılan en büyük nokta: Yansıyan Ağrı’dır.

Uzak bir bölgede ortaya çıkabilir

Bazen beynimizin de kafası karışabilir. Bedenden bir araya gelen bilgiler beyinde işlenirken karışır ve değişik dokulara ihtarlar sevk edilmesine neden olur. Bu da ağrının problemden uzak bir bölgede sarihe çıkmasına neden olur. Buna da yansıyan ağrı sınıyor. Okan Üniversitesi Fizik Rehabilitasyon ve Rehabilitasyon Bölümü’nden Yrd. Doç. Dr. Gamze Şenbursa, problemin olduğu yerden, daha uzak bir bölgede sezilen yansıyan ağrılar ve rehabilitasyon usulleri hakkında ehemmiyetli bilgiler verdi:

Mesele belinizde değil pankreasınızda olabilir

“Yansıyan ağrıya en hoş misal bel ağrısıdır. Bel bölgesinde sezilen yansıyan ağrının kaynağı ise çoğu zaman kasıktan, kalçadan ve uyluk kısmından kaynaklanır. Ağrı dolaşıcıdır ve seyrek diz altından kazanç. Bu tip ağrılar çok sık görülmez ancak bir yaralanma veya zorlama sonrasında sarihe çıkar.

Ağrıyı doğru tespit etmeden rehabilitasyon zaferli olmaz

Yansıyan ağrı alana gelen öteki bölge ise omuzdur. Omuzdaki ısrarlı ağrı yalnızca omuz patolojilerini değil başka bir problemin varlığını gösterebilir. Hareketle değişmeyen ağrının kaynağı mide, karın ve göğüs olabilir. Ağrının ayırt edilmesi rehabilitasyon yaklaşımı mevzusunda ehemmiyet taşımaktadır.”

YAZAR BİLGİSİ