Operasyonsuz varislerden kurtulmak olası mı? Gece kramplarına son!

29.04.2021
125
Operasyonsuz varislerden kurtulmak olası mı? Gece kramplarına son!

Kalp damar hastalıklarının başında gelen rahatsızlıklardan biri de varis olarak karşımıza çıkıyor. Estetik bir problem olmasının dışında uzun vakit ayakta kalma gidişatlarında şiddetli sızı, gece kramplarına neden olan varis meselesinden kış gelmeden kurtulabilirsiniz. Her ne kadar varisten kesim çözüm olan ameliyat rehabilitasyonu karşımıza çıksa da ameliyat olmadan da varis rahatsızlığından kurtulabilirsiniz. Nasıl mı? Memorial Hizmet Sağlık Kurumu Kalp ve Damar Cerrahisi Kısım Başkanı Prof. Dr. Harun Arbatlı, varis ve rehabilitasyon usulleri hakkında bilgi verdi.

Gün içinde uzun vakit ayakta kalan bayanlarda erkeklere göre daha sık görülen varis, hastalar tarafından genellikle estetik bir problem olarak idrak ediliyor. Ancak çok yaygın olan damar hastalıkları arasında ilk sıralarda yer alan varis; şiddetli sızılar, kaşıntı ve gece kramplarına yol açarak hayat konforunu negatif etkiliyor. En uygun rehabilitasyon yarıyılları güz ve kış ayları olan varislerinizden ameliyat lüzumlu değilse radyofrekans, lazer ve doku yapıştırıcı gibi kateter bazlı usullerle basitlikle kurtulmak muhtemel olabiliyor. 

Varisi Estetik Bir Mesele Olarak Görmeyin!

Bayanlarda erkeklere göre daha sık görülen varis, ulus arasında hoca hastalığı olarak öğrenilmektedir. Varis, kanı kalbe taşıyan toplardamarlarda kan akışının tek doğrultulu olmasını sağlayan kapakçıklarda alana gelen yıkımlar ile başlamaktadır. İmha olan toplardamarda yer çekiminin de tesiriyle biriken kan, seneler içindeki tazyik çoğalışıyla kabarıklık ve genişlemelere neden olmaktadır. Bacaktaki kılcal damarlar ise kıvrımlı bir hal alarak örümcek ağı gibi apaçık hale gelmektedir. Başta bayanlar olmak üzere tüm hastalar varisi bacaklarındaki görüntü bozuklukları sebebiyle genellikle estetik bir problem olarak görmektedirler. Ancak bacaklardaki sızı, şişme, ciltte kaşıntı, ödem, gece krampları gibi bir hayli şikayete yol açan varisler şahsın estetik endişeleri ile beraber hayat konforunu negatif istikamette etkileyebilmektedir.

ameliyatsız varis tedavisi nasıl yapılır

Rehabilitasyon edilmeyen temkin alınmayan varisler zamanla kapanmayan yaralara, varis ülserlerine, varisli toplardamarlar içerisinde kan akımının yavaşlaması neticeyi pıhtı yaradılışına neden olmaktadır. Toplardamarlardan koparak kalbe ve buradan da akciğerlere erişebilen pıhtılar “akciğer embolisi” ismi verilen ve hayatı tehdit eden solunum ve dolaşım problemlerine neden olmaktadır.

Varisten Kurtulmak İçin Ameliyat Olmanıza Gerek Yok!

Tıp alanındaki son büyümeler her hastalıkta olduğu gibi varisin de sarih ameliyatlar yerine yerel anestezi altında kesi olmadan radyofrekans, lazer, clarivein ve doku yapıştırıcı gibi kateter bazlı usullerle rehabilitasyon edilmesini sağlamaktadır.Ek sıhhat problemleri olmayan hastalara uygulanan bu operasyonlar sayesinde, sarih ameliyat sonrası görülme olasılığı olan kanama, enfeksiyon ve hareketsizlikle oluşabilecek problemler apaçık bir biçimde ortadan kalkmaktadır.

Rehabilitasyon Sonrası İyileşme Nasıl Olur?

Hastanın damar işlevleri düzenlenerek sızı, şişlik gibi şikayetler ortadan kalktıktan sonra rehabilitasyonun ikinci düzeyinde gözle görülen damarlara microfoam sclerotherapy usulü ile poliklinik koşullarda müdahale edilmektedir. Polidokanol maddesi köpük haline getirildikten sonra damar içine verilerek damarın yok olması sağlanmaktadır. Skleroterapide ehemmiyetli olan nokta damar anatomisinin iyi anlaşılması ve uygulama bölgelerinin buna göre tasarlanmasıdır. Damar tıkanıklıkları, bazı kronik hastalıklar, kanser rehabilitasyonu görenler ve hamile bayanların dışında her hastaya uygulanan skleroterapi usulünde zafer oranı oldukça yüksektir.

Operasyon yapılan bacak sargıyla sarılacağı için rahat bir pabuç ve eşofman gibi bir elbise giyilmesi gerekmektedir. Rastgele bir anestezi harekâtı uygulanmayan ve 10-30 dakika arasında süren uygulama sırasında bazen hafif bir sızı, sonrasında ise seyrek alerjik tepkinler, baş dönmesi, bulantı gibi geçici şikayetler görülebilmektedir. Rehabilitasyon aktifliğini artırmak için bacak sarıldıktan sonra 30 dakika yürüyüş önerilir, 12-24 saat sonra sargı tamamen çıkarılmaktadır. Şikayetinden sızısız ve acısız bir biçimde kurtulan hasta rehabilitasyondan hemen sonra taburcu olarak sosyal hayatına kaldığı yerden konforlu bir biçimde devam edebilmektedir.

Varis Rehabilitasyonu Hangi Mevsimlerde Olmalı?

Varis rehabilitasyonu için uygulanan tüm operasyonlar sonrasında emin bir vakit sargı ve varis çorapları kullanmak gerekebilir. Bu sebeplerle hastaların yevmiye yaşantısında rastgele bir kesinti ve güçlük yaşamaması için varis rehabilitasyonunu genellikle güz ve kış aylarında yaptırması nasihat edilmektedir.

Egzersiz Yapmayı Alışkanlık Haline Getirin!

Uzun vakit ayakta durmanın yanı gizeme hareketsiz hayat ve fazla kilolar da varise neden olmaktadır. Hayat stilinizde yaptığınız birkaç farklılık ile varisten korunmanız muhtemel olabilmektedir:

Gün içinde ayakta uzun vakit hareketsiz durmayın. Fazla kilolarınızı vererek ideal kilolarınıza kavuşun. Sıhhatlı ve kumpaslı beslenerek bol su harcayın. Egzersizlerinizi aksatmayın. Topuklu pabuç yerine spor ya da sandaletleri seçim edin. Varisinizi estetik bir problem olarak görmeyin zamanında rehabilitasyon ettirin.

YAZAR BİLGİSİ