Organik ürünle natürel ürün birbiriyle karıştırılıyor

26.04.2022
19
Organik ürünle natürel ürün birbiriyle karıştırılıyor

Organik Ürün Üreticileri ve Sanayicileri Derneği ORGÜDER Başkanı Şerif Ayhan Sürmeli, “Pazarlarda önüne gelen organik olmadığı halde ürünlerini organikmiş gibi piyasaya sürüyor. Bu da haksız rekabete neden oluyor” dedi.

“Natürel ürünle organik ürün karıştırılıyor”

Sürmeli, yaptığı açıklamada, Türkiye’deki mahalle pazarlarında ‘köy ürünü’, ‘natürel ürün’ biçiminde adlandırılarak satışa sunulan ürünlerin, yurttaşlar tarafından organik ürünlerle karıştırıldığını söyledi. Organik ürünşan hiçbir evresinde kimyevi ve sentetik madde kullanılmadan üretildiğini, her düzeyinin hakimiyet edildiğini ve üzerinde iki logo bulunduğunu anlatan Sürmeli, bunların natürel ürünlerle karıştırılmaması gerektiğini vurguladı.

“Organikmiş gibi piyasaya sürülüyor”

Türkiye’nin ihracatta organik üzüm, kayısı, kuru incir ve fındık gibi ürünlerde dünya birincisi olduğuna dikkati sürükleyen Sürmeli, şöyle konuştu: “Pazarlarda önüne gelen organik olmadığı halde ürünlerini organikmiş gibi piyasaya sürüyor. Bu da haksız rekabete neden oluyor.

“Organik ürünlerin üzerinde logosu var”

Organik ürün dediğimiz, üzerinde logosu bulunan, ambalajlı satılan ve 5262 rakamlı tarım kanununa uygun üretilen ürünleri içerir. Dolayısıyla buna riayet edilmiyor, harcayıcının kafası karıştırılıyor ve haksız rekabet oluşturuluyor.

“Köy ürünü diye sattıklarının organikle alakası yok”

Yok ‘köy ürünü’, yok ‘köyden getirilen natürel ürün’ diye piyasada satılan ürünlerin organiklikle alakası yok. Bu anlamda şuurun artırılması gerekli. Türkiye’de organik ürünle natürel ürün birbiriyle karıştırılıyor.”

Organik ürün almak isteyen yurttaşlara bazı nasihatlerde bulunan Sürmeli, ”Organik ürünlerin üzerindeki logonun bir tanesi Besin, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının, değişiği yetkili sertifika kuruluşunun logosudur. Zati bu kuruluşlar da bakanlık tarafını sorgulanıyor. Organik ürüne arz göstererek madem bir maliyet farkı veriyor yurttaşlarımız, organik ürün almak için şuurlarını çoğaldırarak bu alışverişi yapsınlar”ifadelerini kullandı.

YAZAR BİLGİSİ