Pişirmeye dahi gerek olmayan çilek şerbeti tarifi

29.05.2021
14
Pişirmeye dahi gerek olmayan çilek şerbeti tarifi

Hem çilek mevsimi hem de Ramazan. İftarda susuzluğunuzu gidermek için çileklerden sizin için şahane bir şerbet tarifi hazırladık. Üstelik iftara 5 dakika kala dahi yapmanız muhtemel. Kaynatma ve soğutma tasayı dahi yok. İşte pişirmeye dahi gerek olmayan 5 dakikalık çilek şerbeti tarifi için lüzumlu olan malzemeler…

Yarım kilo lezzetli çilek, 5 su kadehi su, 1 kadeh toz şeker, bir kaç yaprak nane ve yeteri kadar buz.

YAPILIŞI: Çilek şerbeti yapmak için öncelikle çileklerin saplarını çıkararak iyice yıkayın. Arkasında derin bir kaseye alın. Bir mutfak blenderı ile çilekleri iyice ezin. Suyunun çıkmasından evham etmeyin. Tüm parçaları ezildiğinde içine evvel şekeri atıp bir kaç defa karıştırın. Ardından kıvamını isteğinize göre ayarlayacak kadar suyu ilave edin. Bizim çilekler için 5 su kadehi idealdi ancak çileklerin sululuğuna göre değişebilir. Ardından nane yapraklarını içine atın ve aromasını vermesini sağlayın. Arzu edenler için buzlu servis yapılabilir.

PÜF NOKTASI: Şayet çilek şerbeti yapmak için zamanınız bolsa şekeri çileklerin üzerine geceden döküp reçel yapar gibi bekletebilirsiniz. Ardından çilekleri ve şekeri beraber blenderdan geçirebilir ve öbür harekâtları uygulayabilirsiniz. Afiyet olsun. 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.