Polikistik Over Belirtiyi olanlar nasıl beslenmeli

23.03.2022
39
Polikistik Over Belirtiyi olanlar nasıl beslenmeli

Polikistik Over Sendorumu, faize çağında olan takribî her dört kadından birini etkileyen ve çok sık görülen kadın endokrin bozukluklarından biridir. Polikistik Over Belirtiyi’nun rehabilitasyonunda galibiyetli yönetimi için ise “Beslenme Rehabilitasyonu” olmazsa olmaz etmenlerin başında geliyor. PKOS’ta en çok merak edilen mevzu genellikle karbonhidratlar oluyor. Okan Üniversitesi Sağlık Kurumu Beslenme ve Perhiz Uzmanı Dyt. Sinem Usuk, Polikistik Over Belirtiyi ve karbonhidratlara dair ehemmiyetli bilgiler verdi.

Polikistik Over Belirtiyi’nda temel noktalar

Perhiz ve egzersiz PKOS’nu rejisörün en ehemmiyetli parçalarıdır. Zira Polikistik Over Belirtili genç kadınların bir hayliyi kanlarında daha yüksek insülin bir hormon seviyesine sahiptir ve sıhhatli kilolarını gözetmekte daha fazla güçlük sürüklerler. Doğru gıdaları harcamak ve sakınılması gereken gıdalardan uzak durmak PKOS’un rehabilitasyonu için ehemmiyetlidir. Aynı zamanda bu sayede birey kilo kaybederek ideal kilosuna da erişecektir. İyi beslenmek, fiziksel olarak faal olmak, ideal kiloda olmak veya kilolu iseniz ideal kilonuza düşmek PKOS semptomlarının düzelmesini sağlayacaktır.

İnsülin ve karbonhidratlar hakkında öğrenilmesi gerekenler

Yemek yedikten sonra kanınızdaki insülin hormonu seviyeyi çoğalır. Yemek sonrası bedeniniz tarafından üretilen insülin ölçüsünü en fazla çoğaldıran yiyecekler ise karbonhidrat kapsayan yiyeceklerdir. Karbonhidratlar hububatlarda ekmek, pilav, makarna, baklagillerde, abur cubur olarak deyim ettiğimiz atıştırmalık mahsullerde çikolata, gofret, cips, kurabiye gibi, şekerli meşrubatlarda gazlı meşrubatlar, hazır meyve suları gibi, meyvelerde ve bir ölçü de sebzelerde bulunurlar.

Tüm karbonhidratlar aynı değildir

Aynı ölçüde karbonhidrat kapsayan iki yiyeceği yeseniz bile, bu besinlerin insülin seviyeniz üzerindeki tesiri değişik olabilir. Bu tesir, besinin sahip olduğu karbonhidrat cinsine bağlıdır. Şayet insülin seviyelerinizi balansta yakalamak istiyorsanız; bütün hububatlar, kuru baklagiller, sebze ve meyveler gibi lif posa kapsayan karbonhidrat kaynaklarını seçim etmelisiniz. Şekerli ya da işlenmiş karbonhidrat kaynakları gazlı meşrubatlar, hazır meyve suları, beyaz un ile yapılmış ekmek/makarna/pastane mahsulleri, pirinç insülin seviyenizin süratle yükselmesine neden olmaktadır. İşlenmiş karbonhidratları seçim ettiğiniz vaziyetlerde kısa süreli sezeceğiniz tokluğu takiben kendinizi hiç yemek yememiş gibi aç sezmenizin sebebi, bu besinlerin ani insülin çoğalışına neden olmasıdır. Aniden yükselen insülin, süratli bir biçimde kan şekerinizi düşürerek sizde başlangıçtan daha aç olma hissi uyandırır. Bu sebeple; yüksek lifli, düşük şekerli karbonhidrat kaynaklarını seçim etmelisiniz.

Kendinize özel bir beslenme programı hazırlayın

PKOS ile baş etmek için sıhhatli bir beslenme programına lüzumunuz var, özel bir gıdaya değil. Yeterli ve balanslı beslenme; bütün hububatlar, yeteri kadar sebze ve meyve, nebatsal ve hayvansal kaynaklı proteinler ve sıhhatli yağlardan oluşan bir beslenme kumpasınız olmalı. Kolili yiyeceklerden olası olduğunca uzak durmak, harcıyorsanız da yafta bilgisini, içeriğini iyi tahlil etmek ehemmiyetlidir. Bazen bereketli diye düşünüp aldığımız bir kuruyemiş de bile çok fazla ölçüde şekerle karşılaşabiliyoruz. Olası olduğunca natürele yönelmeli, yiyeceklerin olasıysa hiç işlenmemiş olanlarını seçim etmeliyiz: hazır kuruyemiş barları satın almak yerine değişik kuruyemiş ve meyveleri kendinizin bir araya getirmesi gibi… Bu sayede kolili yiyeceklerdeki gözeticileri de afaki yere bedeninize almadığınızın altını çizelim.

Dyt. Sinem Usuk, ”Yağsız olduğu için light olarak piyasada bulunan kolili mahsullere çok aldanmamakta fayda var. Zira bu mahsuller yağ içerikleri düşük iken karbonhidrat içerikleri yüksek olan mahsuller olabiliyor. Şekersiz, ilave şeker kapsamaz diye pazarlanan mahsuller de kapsadıkları beyaz un sebebiyle yeniden insülin seviyelerinize negatif tesir ediyor. “Şekersiz”, “arıtılmış şeker kapsamaz” diye pazarlanan mahsullerle alakalı öğrenmeniz gereken bir öteki nokta ise bu mahsullerin kimilerinin çok yüksek oranda meyve şekeri kapsadıkları. Tatlandırıcılar ile tatlandırılmış olanlarda ise özellikle şeker içkiyi polioller kapsayan gruplarda mide ve bağırsak sisteminde birtakım rahatsızlıklarla karşılaşabiliyoruz. Şu anda makul seviyede suni tatlandırıcıların sıhhatimize hasarlı olduğunu gösteren bilimsel bilgi mevcut değil. Ancak, bu yiyeceklerin aynı zamanda işlenmiş besinler olduğunu düşünecek olursak bunları seçim etmek yerine seçimizi natürelden yana kullanmak doğru olacaktır. Sıhhatli beslenmek ve nitelikli yaşam için perhiz limonata yerine suyunuzu limon dilimleri ile aromalandırmak daha doğru olacaktır” dedi.

Bunlar yerine:

– Meyve suyu

– Patates, mısır ve bezelye gibi nişastalı sebzeler

– Beyaz ekmek, makarna, pirinç, beyaz unla yapılmış mahsuller hamur işleri vb., şekerli hububat gevrekleri

– Şekerli meşrubatlar

– Şeker kapsayan mahsuller: kurabiye, kek, şekerler marshmallow, jelibon, lokum vs.

– Patates cipsi

Bunları seçim edin:

– Taze meyveler

– Nişasta kapsamayan sebzeler: brokoli, ıspanak, pırasa gibi

– Bütün hububatlar: bütün buğday unu ekmek, bütün buğday makarna, bulgur, yulaf gibi

– Su veya taze meyve sebze ile aromalandırılmış su, şekersiz soğuk çay

– Bütün buğday unu le hazırlanmış, şekersiz pastanecilik mahsulleri

Karbonhidratlar ne kadar sıhhatli

Karbonhidratlar bedenimize enerji verir. Bazı insanlar karbonhidrat harcamanın kilo almalarına neden olduğunu düşünürler, fakat karbonhidratlar ancak fazla harcanmaları gidişatında size kilo aldıracaktır. Karbonhidrat kaynaklarında aynı zamanda bedenimiz için ehemmiyetli gıda öğelerini de vitaminler ve mineraller sağlamaktadır. Yüksek lif kapsayan karbonhidratlar sizi düşük lifli, şeker kapsayan karbonhidratlara göre daha uzun vakit tok meblağ ve perhizin sürdürülebilir olmasını sağlarlar.

Polikistik Over Belirtisinde karbonhidratlar ile alakalı çıkarmamız gereken netice: doğru ölçüde ve doğru kaynaktan alınan karbonhidratların PKOS üzerinde ispatlanmış negatif tesirleri olmadığıdır.

YAZAR BİLGİSİ