Rahim ağzı kanseri neden olur bulguları nelerdir kadınların fobili düşü!

05.05.2021
23
Rahim ağzı kanseri neden olur bulguları nelerdir kadınların fobili düşü!

Rahim ağzı kanseri neden olur? Rahim ağzı kanserinde korunmak için ne yapılmalı? Rahim ağzı kanserinde vefat tehlikeyi var mı? Rahim ağzı kanseri rehlikeli mi? Biz kadınların fobili düşü olan aynı zamanda tehlikeli hastalıklar kategorisinde yer alan rahim ağzı kanseri kadınların dikkat etmesi gereken hastalıklardan biridir. Peki rahim ağzı kanseri neden olur? Dikkat edilmesi gerekenler neler? Memorial Diyarbakır Sağlık Kurumu Kadın Hastalıkları ve Doğum Kısmı’nden Op. Dr. Ezgi Roza Gül, rahim ağzı kanseri ve korunma yöntemleri hakkında bilgi verdi.

RAHİM AĞZI KANSERİNDEN KORUNMAK İÇİN…

Ulus arasında rahim ağzı kanseri olarak öğrenilen “serviks kanseri”, ülkemizde ve dünyada kadınlarda görülen en sık 7’inci kanser cinsi olarak öğreniliyor. Çoğu kanserde olduğu gibi rahim ağzı kanserinde de erken tanı hayatsal ehemmiyet taşıyor. Bu sebeple, kanser oluşmadan evvel lezyonları tutmak için kumpaslı tetkik ve smear testinin yanı gizeme hekimlerin tekliflerini dikkate almak gerekiyor.

HPV VE SİGARA KULLANIMI TEHDİT EDİYOR!

Rahim ağzı kanserinin yaradılış sebebi bütün olarak öğrenilememekle beraber bazı tehlike etkenleri kansere tutulma ihtimalini artırmaktadır. Serviks kanserinin gelişimimdeki en ehemmiyetli tehlike etkeni HPV’dir. 200’den fazla tipi olan bu virüsün bazı tiplerinin kanser gelişiminde rol oynadığı tespit edilmiştir. HPV cinsel yolla bulaşır. Genital siğillere yol açtığı gibi hiçbir belirti de vermeyebilir. Ayrıca sigara kullanımı da tüm kanserlerde olduğu gibi rahim ağzı kanseri için ehemmiyetli bir nedendir.

SMEAR TESTİ HAYAT KURTARICI OLABİLİR!

Rahim ağzı kanseri, kumpaslı tetkik ve tarama programları ile hakimiyet altına alınabilen, erken teşhis edildiğinde rehabilitasyon edilebilen bir kanser cinsidir. Günümüzde bu kanserin taramasında kullanılan en yaygın yöntem PAP smear testidir. Etkin cinsel hayatı olan her kadın kumpaslı olarak yaptırması gereken smear testi ile rahim ağzında henüz kanseri dönüşmemiş ancak kanserin ön lezyonları olan anormal yapılar tespit edilerek, hasta bütün olarak sıhhatine kavuşturulmaktadır.

KUMPASLI HAKİMİYET ÇOK EHEMMİYETLİ!

21 yaş üzerindeki etkin cinsel hayatı başlamış tüm kadınların 3 senede bir defa smear testi yaptırmaları gerekir. Testler menopoz sırasında da aksatılmamalıdır. 65 yaşından sonra hastanın o zamana kadar en az üç sıradan smear testi neticeyi bulunuyorsa, hekiminin bilgisi ile smear testlerine son verilebilir. Ayrıca smear testinde kuşkulu bir gidişat görülmüşse, test daha sık aralıklarla yapılabilir ya da ileri muayene uygulanabilir.

RAHİM AĞZI KANSERİNDEN KORUNMAK İÇİN

-Hekim hakimiyetlerini bakımsızlık etmeyin
-Hekim hakimiyetinde HPV aşılarını yaptırın
-Sigara ve tütün mahsullerinden uzak durun
-Bağışıklık sistemini kuvvetlendirin
-Cinsel yolla bulaşabilecek hastalıklara karşı önlemli olun
-Sıhhatli beslenin
-Obeziteye karşı temkin alın

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.