Ramazan’da hurma yemenin bereketleri günde 3 tane hurma yerseniz…

05.05.2021
17
Ramazan’da hurma yemenin bereketleri günde 3 tane hurma yerseniz…

Ramazan geldiğinde hiç şüphesiz ilk akla gelen besinlerin başında hurma geliyor. Pazar tezgahlarının, aktarların ve marketlerin raflarında bolca yer alan hurma, sofralarımızda da baş köşede yerini alıyor. Genellikle iftar sofralarıyla aynılaşan hurma, reelinde sadece Ramazan’da değil, senenin her ayında harcanması gereken ehemmiyetli besinler arasında yer almalı. Bunun sebebi ise damakta unutulmaz bir lezzet bırakmasının yanı gizeme başta yüksek lif içeriği, potasyum, demir, folik asit ve kalsiyum olmak üzere birçok vitamin ile mineral içeriği sayesinde bedenimize pek çok verimi olması.

Ancak her besinde olduğu gibi, hurmada da ehemmiyetli olan porsiyon hakimiyetini sağlamak. Zira 3 adet orta brey hurma 45gr vasati 60 kalori kapsıyor ve 1 porsiyon meyveye denk geliyor. Dolayısıyla lezzetine kapılıp fazlaya kaçmamak çok ehemmiyetli. Acıbadem Bakırköy Sağlık Kurumu Beslenme ve Perhiz Uzmanı Şeyda Sıla Balakalı hurma harcamak için 10 ehemmiyetli sebebi anlattı, ehemmiyetli balakalar verdi.

HURMA SİNDİRİMİ BASİTLEŞTİRİYOR 

Hurmanın lif oranı çok yüksek. Öyle ki 100 gramı 3,5 gram lif kapsıyor. Bu sayede midede sünger gibi şişip hacim kaplıyor ve mideyi geç terk ettiği için tokluk hissi oluşturuyor. Yüksek lif, aynı zamanda bağırsakları çalıştırıyor ve kabızlıktan kurtarıyor.

CİLDİ GENÇLEŞTİRİYOR 

Antioksidandan zengin olan hurma hücre yenilemesini sağlaması sayesinde cildimiz üzerinde de yararlı oluyor. Yenilenen doku cildi daha genç bir görünüme kavuşturuyor. Cilt esnek yapısını kaybettiğinde yanakta çökmeler artıyor ve derin surat çizgileri belirginleşiyor. Hurma cilde gereksinimi olan nemi veriyor, böylelikle cilt daha elastiki bir yapıya sahip oluyor. İçeriğindeki B vitamini sayesinde ciltte oluşan yaraların da daha süratli iyileşmesine katkıda bulunuyor.

GÜNDE 3 TANE YETERLİ!

Hurmanın içeriğindeki şeker ölçüsünün fazla olması, kalori alımını çoğaldırıyor. Ayrıca yüksek şeker içeriği özellikle diyabet hastalarında veya insülin mukavemeti gelişmiş olan bireylerde kan şekerinin süratle yükselip aynı süratle düşmesine sebep olabiliyor. Bu sebeple günde 3 adet hurma harcamak yeterli olacaktır.

 ADALE KRAMPLARINI YASAKLIYOR 

Magnezyum beceriksizliğinde sık sık adale krampları ve adale sızıları oluşuyor. Hurma içeriğindeki magnezyum sayesinde adaleleri kuvvetlendiriyor, protein birleşiminde ve enzimlerin sıhhatli çalışmasında vazife alıyor. Günde 2-3 adet hurma harcamak günlük magnezyum lüzumunu karşılayabiliyor.

KİLO HAKİMİYETİNİ DESTEKLİYOR 

Yüksek lif içeriği ile midede uzun müddet kalarak sindirimin yavaş olmasını sağlıyor. Böylelikle tokluk süresi uzuyor ve daha az besin harcanmış oluyor. Demir noksanlığı olan bireyler kilo vermede güçlük yaşıyor. Hurma kapsadığı yüksek orandaki demir mineraliyle bireyin demir ambarlarını destekliyor ve bu sayede metabolizma da süratlenmiş oluyor. Ancak unutmamak gerekir ki 1 adet hurma 20 kalori kapsıyor. Özellikle zayıflama sürecinde ölçüsüne dikkat edilerek harcanması gerekiyor.

KALP SAĞLIĞINI GÖZETİYOR

Kalp arkadaşı besinlerin başında yer alan hurma, içeriğindeki zengin potasyum minerali sayesinde kan basıncını tansiyon dengeliyor ve kalp ritmine tertip ediyor. Hiç kolesterol kapsamadığı gibi güçlü bir antioksidan olması sayesinde kalbi hasarlı bakterilerden ve mikroplardan gözeterek, damar tıkanıklıkları tehlikesini eksiltiyor.

STRES VE GERGİNLİĞİ EKSİLTİYOR 

Uzmanların yaptıkları araştırmalar neticesinde, asapları kuvvetlendiren B6 vitamininin hurmada yüksek ölçüde bulunduğu ortaya konmuş. Bu sayede strese karşı bir korunma büyüyor. Hurma kapsadığı B1 vitamini ile de asap sisteminin sıhhatli olmasını basitleştiriyor.

KANSIZLIĞI ÖNLÜYOR 

Hurma, yüksek demir içeriğiyle de dikkat topluyor. Kumpaslı harcandığında, demir noksanlığı kansızlığı olan bireylerde kan hücrelerinde bulunan hemoglobin birleşimini artırıyor. Bu tesiriyle demir noksanlığıyla alakalı anemi tehlikesini eksiltiyor. Ayrıca kapsadığı B2 ve B3 vitamini ile kırmızı kan hücrelerinin sayısını çoğalıyor.

BÜTÜN BİR ENERJİ AMBARI

Gün boyunca kendini oldukça bitkin paydan, halsiz kalan veya kilo almak isteyen bireyler hurmayla lüzumları olan enerjinin bir bvefatını sağlayabiliyor. Yüksek enerji içeriği, özellikle kilo almak isteyen bireyler veya büyümekte çağında olan çocuklar için çok fayda sağlıyor.

BAĞIŞIKLIĞI KUVVETLENDİRİYOR

Hurma, bağışıklık sistemini destekleyen antioksidan tesirli selenyumdan ve C vitamininden zengin bir besin. Bu sayede bedeni hasarlı bakterilerden ve mikroplardan arınıyor. Ayrıca içeriğindeki yüksek orandaki magnezyum minerali, bedende oluşabilecek enfeksiyonların oranını eksiltiyor.

KEMİKLERİ KUVVETLENDİRİYOR

Hurma içeriğindeki kalsiyum ve fosfat sayesinde iskelet yaradılışına ve bedenin kemik yapısının dengelenmesine katkıda bulunuyor. Ayrıca kemik erimesi ve yumuşaması gibi gelişebilecek kemik hastalıklarının önlenmesinde fayda sağlıyor.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.