Reflü operasyonsuz rehabilitasyon edilebilir mi?

20.04.2021
57
Reflü operasyonsuz rehabilitasyon edilebilir mi?
Reflü stres, kilo ve yanlış beslenme suratından ülkemizde sıklıkla görülüyor. Yapılan araştırmalara göre her 5 bireyden birinde reflü görülüyor. Peki, reflünün operasyonsuz rehabilitasyon edilmesi olası mı?
Reflü hastalarına teklifler

-Gece uyumadan 2 saat evvel yemek yememeli
-Öğünlerde mideler az doldurulmalı
-Geceleri yüksek yastıkla uyunmalı
-Dar giyecekler giymemeli
-Kilo problemlemi olanlar, ideal kilolarına inmeli

42830_6.jpg
Reflü muhakkak yarıyıllarda her insanda görülüyor

Mide ve yemek borusu sentezinde adale yapısının özelleşmesi ile kapakçık eşi fonksiyonel bir yapı oluşmuştur. Bu kapakçık sayesinde mide asidi , safra, midedeki öteki akışkanlar ve yediğimiz yiyecekler basmakalıp koşullarda yemek borusuna geriye kaçmaz. Mide içeriğinin yemek borusuna doğru geriye kaçmasına reflü, reflü’ye bağlı olarak ortaya çıkan hastalığa ise Gastroozofagial Reflü Hastalığı GÖRH denir.

42830_1.jpg
Hakikatinde reflü, fizyolojik bir vaka olup her insanda günün muhakkak yarıyıllarında olmaktadır. Ehemmiyetli olan geri kaçan mide asidinin yemek borusunda, gırtlakta, akciğerlerde, ağız ve dişlerde ortaya çıkardığı doku farklılıkları ve buna bağlı büyüyen hastanın şikayetleri Reflüdür.

42830_2.jpg
Bu bulgulara dikkat!

Mide de yanma ve bu yanmanın göğüste yukarıya doğru sezilmesi, ağza acı su gelmesi, ağıza yemeklerin doluyor gibi sezilmesi, yutma eforluğu, kuru öksürük, ses kısıklığı, kulak sızısı gibi muhtelif şikayetler sıklıkla reflüyü düşündürür. Ses kısıklığı, gögüs sızısı gibi şikayetlerle, kulak burun boğaz ve kardiyoloji kısımlarında da olabilir.

42830_3.jpg
Göğüse dağılan yanmayı ciddiye alın

Hastalığın tanısı için göğüse dağılan yanma son derece ehemmiyetlidir. Tanı emelli yapılması gereken ilk muayene, gastroskopidir. Ender olarak tanıda eforluk çekilen hastalarda 24 saat süresince yemek borusundaki asit seviyeyi ölçülür.

42830_4.jpg
Operasyonsuz rehabilitasyon

Prof. Dr. Cengiz Pata ‘’Şayet hasta genç ve mide kapakçığındaki sarihlik 3 cm altında ise yemek borusunun alt ucuna özel bir elektrik akımı radyofrekans verilmesi ile cerrahi bir teşebbüse gerek kalmadan reflüyü 30 dakikada rehabilitasyon etmek olası. Bu usulle hasta aynı gün taburcu olarak, ilaç kullanmadan yaşamına devam edebiliyor. Stretta usulü ile zahmetsiz ve uzun süreli rehabilitasyon neticeleri elde edilebiliyor. Stretta usulünde kullanılan radyofrekans akımı, ayrıca senelerdir kalp ritim bozuklukları, karaciğer kistleri gibi muhtelif hastalıkların rehabilitasyonunda da kullanılıyor’’ dedi.

42830_5.jpg
YAZAR BİLGİSİ