Ruhsal hastalıklara iyi gelen yiyecekler nelerdir bu gıdalarla sıhhatinize kavuşun!

05.05.2021
19
Ruhsal hastalıklara iyi gelen yiyecekler nelerdir bu gıdalarla sıhhatinize kavuşun!

Şizofreni nedir? Bunalım nedir? Ruhsal hastalıklara iyi gelen yiyecekler nelerdir?Bunalım en yaygın psikiyatrik hastalıklardan biridir.Yaşam şartlarının ağırlaşmasıyla beraber bunalıma giren birey rakamı da her geçen gün çoğalmaktadır. Yeis,efkâr, üzüntü gibi duygular günlük yaşamın bir parçası olmasına karşın birey bazen bu duygu bozukluğunun üstesinden gelemeyebilir.İşte bütün de bu noktada bize dayanakçı olacak bazı yiyecekler vardır. Gelin o besinlere bir göz atalım…

MAKÛS BESLENME ŞİZOFREN YAPIYOR!

1930’lu senelerde yayımlanmış psikiyatri ders kitaplarında da şizofren hastalarının genelde makûs beslenen bireyler olduğu yazıyordu. Doktorlar, çok evvelden makûs beslenmenin zekâsal rahatsızlıkların yaradılışına katkıda bulunduğunu tespit etmişlerdi.

İYİ BESLENME VE PERHİZ KOŞUL

Çok daha öncekinden beri yapılan bilimsel araştırmalar, iyi beslenme ve perhizle zekâsal rahatsızlıkların tehlikesiz rehabilitasyonunun, rahatsızlıkların bulgularını gevşetmenin olası olduğu gösterdi. Psikiyatrik rahatsızlıkların rehabilitasyonunda kullanılan bitirici ve seçenek tıp hakkında araştırmalar yapan Uzman Muayenehane Psikolog Mehmet Başkak, ruh sıhhatimize iyi gelecek  perhizler ve beslenme biçimleri hakkında ehemmiyetli bilgiler verdi.Dünyada bir hayli ruh hekiminin, hastalarını psikotropik ilaçlar yerine, iyi beslenme yoluyla rehabilitasyon ettiğini belirten Uzman Muayenehane Psikolog Mehmet Başkak’ın ruhsal perhiz önerileri şöyle:

BALIK BUNALIMA İYİ KAZANÇ
 
“Besleyici besinler dikkat yetersizliği, bipolar bozukluk, evham ve bunalımı faal biçimde rehabilitasyon ediyor. Araştırmalar, Omega-3 alımındaki çoğalışın bunalım bulgularını rahatlattığını gösteriyor. Birkaç bilimsel araştırmanın neticelerine göre, günlük 1.000-2.000 miligram EPA formunda Omega-3 balık yağı alımı, bunalım bulgularının gevşetilmesine dayanakçı oluyor. Bireyin ruh halindeki düzelmeler, genelde bu yardıma başladıktan 3-12 hafta arasında alana geliyor. Ayrıca, perhizlerinde yüksek ölçüde balık harcayan bireylerin ruh halinde de eş düzelmeler olduğu öğreniliyor.

SARI KANTARONA DİKKAT!

Sarı kantaron, hafif ve orta şiddette bunalım bulguları gözlemlenen bireylerin rehabilitasyonunda tesirli olan bir nebat, fakat ciddi bunalım olaylarında çok fazla işe yaramıyor. Sarı kantaron, bazı antidepresan ya da öbür ilaçlarla birlikte alındığında bazı kasvetlere yol açabilir, bu sebeple kullanmadan evvel kesinlikle hekiminize müracaat etiniz.

ŞİZOFRENİ İÇİN  B3 VİTAMİNİ ÖNERİLİYOR 

Öbür ismi ‘niyasin’ olan B3 vitamini, dünyada şizofreni teşhisi konulmuş binlerce hastaya şifa kaynağı oldu. Yenilikçi hekim Abram Hoffer 1917-2009, binlerce hastasının rehabilitasyonunda yüksek dozlarda B3 vitamini kullanarak, onları tehlikesiz bir biçimde sıhhatlerine kavuşturdu. Hoffer, bu vitamini kullanarak uyguladığı rehabilitasyonda yüzde 90 oranında zafer elde ettiğini bildirmişti. Yiyecek kıymeti yüksek perhizler ve beraberinde alınan amino asitler ve vitaminler zekâsal rahatsızlıkların rehabilitasyonunda son derece tesirli.”Dünyada bir hayli psikiyatrist, hastalarını psikotropik ilaçlar yerine, iyi beslenme yoluyla rehabilitasyon ediyor. Şahıstaki rahatsızlık bulgularına ve kan bedellerine göre, beslenme farklılıklarıyla birlikte şahsa özel vitaminler ve amino asitler yazıyorlar.

MACA KÖKÜ CİNSEL İSTEĞİ ARTTIRIYOR

Maca kökü, patatesin bir akrabası olan bu nebat bazı cemiyetlerde cinsel isteği çoğaldırmak için kullanılıyor. Bu sebeple, antidepresan kullanımının neden olduğu erektil bozukluk, libidoda eksilme ve öbür cinsellikle alakalı yan tesirleri tesirsiz hale getirebiliyor.  

DAHA İYİ BİR UYKU İÇİN KEDİ OTU 
 
Kediotu, evhamı eksiltip, tıpkı bazı soğukkanlılaştırıcıların yaptığı gibi bireyin daha iyi yatmasına dayanakçı oluyor. İlaçların yan tesirlerinden daha çok etkilenen çocuklar ve yaşlılarda kullanımı bir seçenek olarak düşünülebilir. Kediotunun tesir etmesi azıcık uzun zaman alıyor.

HEKİMİNİZE DANIŞMADAN KULLANMAYIN

Rehabilitasyon için kullanılan nebatların, ilaçlar gibi çok sıkı muayenehane deneylerden ve testlerden geçmediğine dikkati sürükleyen Uzman Muayenehane Psikolog Mehmet Başkak, seçenek rehabilitasyon usullerinden faydalanmak isteyecek bireylere “Bu rehabilitasyonların nebat ve hayvan kaynaklı olması, onların tehlikesiz olduğu anlamına gelmez. Nebatsal rehabilitasyonların da istenmeyen yan tesirleri vardır ve bunlar, tıpkı antidepresanlar ya da ilaçlar gibi, öbür ilaçlarla etkileşime girebilirler. Seçenek tıp rehabilitasyonlara müracaat etmeden evvel, özellikle ilaç kullanıyorsanız, kesinlikle hekiminize müracaat etin” ihtarında bulunuyor.

İLKEL TOPLULUKLARDA İNSANLAR DAHA MUTLUYDU 

“1930’lardaki 10 sene süren tarihi araştırmasında, Dr. Weston Price, kendi yerel besinlerini harcayan ve Amerikan beslenme biçimindeki vitaminin 4-10 katı ölçüde fazla vitamin kapsayan yiyecek kıymeti yüksek bir perhiz takip eden ilkel topluluklarda, zekâsal rahatsızlıkların hiç görülmediği neticesine varmıştı. Dr. Price, bu ilkel topluluklarda yaşayan insanların daha mutlu ve daha geçimli olduklarını fark etmişti. Bu topluluklarda, zekâsal rahatsızlıklar için rehabilitasyon usullerine ya da cezaevilere hiç gereksinim yoktu.”

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.