Sabahları uyanamamak neden olur bunalımla karıştırmayın!

05.05.2021
32
Sabahları uyanamamak neden olur bunalımla karıştırmayın!

Erken yatmanıza karşı sabahları uyanmakta eforluk sürükleyenlerden misiniz? Uyandığınızda devamlı bir halsizlik,bitkinlik,yorgunluk ve mutsuzluk mu seziyorsunuz? Bir Hayli insan sabahları uyanırken eforluk sürüklüyor. Her ne kadar erken uyursa yatsın, sabahları dinç uyanamıyor. Bu gidişatı bunalımla karıştırmayın zira bunalım olmayabilir! Peki sabahları erken uyanamamamızın nedeni ne olabilir? İşte sabahları bizi yataktan çıkarmayan hastalık fibromiyaljinin sebepleri ve bulguları…

EN ÇOK BAYANLARDA GÖRÜLÜYOR

Görülme sıklığı bayanlarda yüzde 3-4, erkeklerde yüzde 0.5 olarak bildirilmiştir. Hastaların yüzde 70-80 kadarı bayanlardır. Her yaş grubunda görülebildiği gibi, en sık 30-50 yaş grubunda tesadüfülmektedir.

EN TİPİK BULGUSU AĞRIDIR

Bir romatolojik hastalığı olanlar romatoid artrit, enfeksiyöz bir hastalığı olanlar viral veya bakteriyel hastalıklar veya psikiyatrik hastalığı olanlar majör bunalım fibromiyalji belirtiyi açısından tehlike taşırlar. · Fibromiyalji belirtisinin en tipik bulgusu ağrıdır. Bedenin alt ve/veya üst yarısında ağrılar mevcuttur. Bu hastalarda tipik olarak boyun ve sırt bölgesindeki ağrılara baş ağrısı da eşlik eder. Mide ağrısı, ağrılı adet yarıyılları, kabızlık, soluk almada zorlanma hissi, çarpıntı, zaman zaman ellerde anlaşma, gözlerde ve ağızda kuruluk hissi ve depresif semptomlar hastanın şikayetleri arasında yer alır.

MEVSİM GEÇİŞLERİNDE ÇOĞALIŞ OLUR
Özellikle soğuk havalarda ve mevsim farklılıklarında şikayetlerde çoğalış olur. Soğuk havalarda hastaların şikayetlerinde belirgin bir biçimde çoğalış kollanır. Bu yarıyıllarda hastalarımızın hayat niteliklerinde ve iş eforunda gözle görülür bir eksilme olur. Soğuk havalarda artan yaygın adale ağrıları, halsizlik, bitkinlik ve gönülsüzlük şikayetleri için hastalara bu yarıyılda daha çok egzersiz öneriyoruz. Balanslı beslenmeleri, sarih havada bol bol yürüyüş yapmaları başlıca tekliflerimiz arasında yer alıyor.

Türkiye Elektrik Kurumu BİR STANDART REHABİLİTASYON YOKTUR

Fibromiyalji belirtisinin rehabilitasyonu için multidisipliner bir program tertip edilmeli. Türkiye Elektrik Kurumu bir standart rehabilitasyon yolu yoktur. Bu programın içinde; ilaç rehabilitasyonunun yanı gizeme, egzersiz, masaj ve fizik rehabilitasyon gibi komplementer rehabilitasyonlar yer almaktadır.

BİREYE ÖZEL EGZERSİZ PROGRAMI TERTİP EDİLMELİDİR

Hastalarımız yaşam stili ve tavır değerlendirilmeleri gibi çok istikametli eğitim programlarına alınabilir. Şahıs, fibromiyalji belirtiyi hakkında bilgilendirilmelidir.  Egzersiz rehabilitasyonu, sıklıkla önerdiğimiz ve hastaların ağrıları yanında günlük yaşam niteliğini de artıran bir rehabilitasyon usulüdür. Bireye özel fiziksel egzersiz programı tertip edilmelidir.

BESLENME ALIŞKANLIKLARI YİNE TERTİP EDİLMELİ

Hastaların rehabilitasyona destekçi olması açısından perhizleri başka bir deyişle beslenme alışkanlıkları da yine tertip edilmelidir. Gerektiğinde psikiyatrik destek verilmelidir. Ayrıca fizik rehabilitasyon programları, myofasiyal ağrılar için kuru iğne rehabilitasyonu da müracaat etilen rehabilitasyon usulleri arasında yer alır. Rehabilitasyon; ağrıyı ve bitkinliği eksiltmek, depresif semptomları gidermek ve öbür semptomları en aza indirmek amacına tertip edilir. Burada eksilmiş fiziksel etkinlik ve çoğalmış ağrı kısır döngüsünü kırmak hedefleniyor.

HASTALIK BUNALIMLA KARIŞTIRILMAMALIDIR

Fibromiyalji belirtiyi; ortak şikayetler sebebiyle bunalımla çok sık karıştırılıyor. Uyku bozukluğu, mutsuzluk, hayattan zevk alamama, gönülsüzlük ve halsizlik; bunalımla en sık karıştırılan belirtilerdir. Bunun dışında birtakım cerahatli romatizmal hastalıklarla da karıştırılabilir. Ancak bu grup hastalıklardan ANA antinükleer antikor, RF romatoid etmen ve alyuvar sedimentasyon sürati gibi laboratuar muayeneleri ile ayırıcı tanıya gidilebilir.

BU BESİN VE MEŞRUBATLARDAN UZAK DURUN 

Alttaki besinlerin fibromiyaljide ağrıyı tetikleyebileceği tespit edilmiştir: Aspartan natürel tatlandırıcı kapsayan gıdalar hazır dondurulmuş besinlerde bulunan MSG monosodyum glutamat ve jambon, salam gibi besinlerde çok fazla bulunan nitratlar gibi yiyecek gözeticiler dahil besin katkıları Şeker, furuktoz ve kolay karbonhidratlar Kafein; çay, kahve, kola ve çikolata Maya kapsayan yiyecekler: Bira, şarap, ve salata sosları gibi fermente edilmiş besin ve meşrubatlar, mayalı hamurdan yapılan poğaça, pizza ve ekmekler ayrıca kuru meyveler, hazır meyve suları vb Patlıcan, acı biber gibi bazı nebatlar, fibromiyaljide ağrıyı tetikleyebilecek besin ve meşrubatlar arasında yer alıyor.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.