Saçlarınızın köklerindeki kızarıklık C vitamini beceriksizliğinizi gösteriyor

03.04.2021
145
Saçlarınızın köklerindeki kızarıklık C vitamini beceriksizliğinizi gösteriyor

C Vitamini kumpaslı olarak bedene alınması gereken ehemmiyetli mikro gıdalardan biridir. Yetersizliğe işaret oan pek çok gösterge vardır. Özellikle bayanların saçlarındaki başkalaşımlar C vitamini yetersizliğinden kaynaklanabilir.

YETERSİZLİĞİN 15 İŞARETİ

1- Ciltte pütürlenme

C vitamini beceriksizliği olduğunda ciltte keratosis pilaris denilen gidişat ortaya çıkabilir, bu da cildin pütürlü görünüm almasına yol açar.

2- Saçlarda buklelenme
Saçlarda banal olmayan bir buklelenme C vitamini noksanlığının bulgularındandır.

3- Saç köklerinin parlak kırmızı renk olması
C vitamini noksanlığında saç köklerinde bolca bulunan kılcal damarlarda çatlamalar olur, bu da köklerin etrafında kırmızı kirler olarak görülür.

4- Kaşık şeklinde, üzerinde kırmızı kirler ve çizgiler olan tırnaklar
Tırnakların konkav bir biçim alması, basit kırılması ve üzerinde kırmızı kir ve çizgiler bulunmasıda C vitamini beceriksizliği işaretidir.

5- Kuru ve zararlı cilt
C vitamini cildi güneşin ve etrafın lekeliliğinin yarattığı oksidatif stresten gözetir. Ayrıca C vitamini kollajen imalini de artırır.

6- Cildin basitlikle morarması
C vitamini beceriksizliği damarları cılız hale getirir. Basitlıkla çatlayan kılcal damarlar cilt altında mor kirler oluşturur. Bu C vitamini noksanlığının ilk besbelli işaretlerindendir.

7- Yaraların yavaş iyileşmesi
C vitamini beceriksizliği yeni doku yaradılışını yavaşlatır, yaralar da daha yavaş iyileşir. Bu C vitamini noksanlığının ilerlediğinin işaretidir.

8- Eklemlerde şişme ve ağrı
C vitamini beceriksizliği kollajenin üretmini eksilterek şiddetli eklem sızılarına yol açar. Bazı ileri vaziyetlerde eklemlerde kanamalara dolayısıyla şişmeye de yol açabilir.

9- Kemiklerde zayıflama
Kemik dokusu yaradılışı için C vitamini ehemmiyetlidir ve noksanlığında kemikler cılızlar ve kırılgan hale kazanç.

10- Diş eti kanamaları ve diş kaybı
Yeterli C vitamini olmazsa diş eti dokusu cılızlar, kılcal damarlar da daha basit çatladığından diş etleri kırmızı renk alır ve kanar. Diş etinde mesele olması diş kayıplarına yol açabilir.

YAZAR BİLGİSİ