Sahur için ne yapsam diyenlere peynirli kaşık dökmesi tarifi

09.05.2021
19
Sahur için ne yapsam diyenlere peynirli kaşık dökmesi tarifi

Sahur sofraları için aparatif tarifleri arayanlar buraya. Sahurda ne yapsam diyenler için elmaelma.com olarak peynirli kaşık dökmesi tarifi hazırladık. Sahurda kahvaltılık ağırlık bir yemek yemeği beğenenler için peynirli kaşık dökmesi tarifi hem lezzetli hem de pratik bir aperatif olabilir. Sahur sofraları için hazırlayacağınız peynirli kaşık dökmesi tarifi için malzemeler listesi ikiye ufalıyor. Listenin bir kısmı kaşık dökmesi hazırlığı için öteki kısmı ise servisi için zorunlu. İşte peynirli kaşık dökmesi tarifinde zorunlu malzemelerin ayrıntıları…

KAŞIK DÖKMESİ İÇİN:  2 adet yumurta, 1 su kadehi yoğurt, ½ su kadehi süt
½ su kadehi ayçiçek yağı, 1 koli kabartma tozu, 1,5 su kadehi un, ¼ demet maydanoz, 1 su kadehi parçalanmış beyaz peynir, 1 çay kaşığı mahlep, 1 yemek kaşığı çörekotu, Tuz

SERVİSİ İÇİN: 2 adet domates – çekirdekleri çıkarılmış, 7 – 8 yaprak reyhan
1 adet közlenmiş kırmızı biber – ince uzun şeritler halinde doğranmış, 1 su kadehi lor peyniri, 1 adet yeşil biber – ince doğranmış, 5 – 6 adet yeşil zeytin – çekirdekleri çıkarılmış, 5 – 6 adet siyah zeytin – çekirdekleri çıkarılmış.

PEYNİRLİ KAŞIK DÖKMESİ TARİFİ: Bir karıştırma kabında yumurtaları çırpın.
Ardından yoğurdu ve yağı ilave edin ve çırpmaya devam edin. Dağıldığınız beyaz peynir, mahlep, un, kabartma tozu, çörekotu, süt, tuz ve ince doğranmış maydanoz ilave edip, karıştırın. Bir krep tavası ya da banal bir tavayı ocağa alın ve ısıtın.
Zeytinyağı ya da akışkan yağı tavanıza dökün ve bir kağıt havlu dayanağıyla yağı tavanıza iyice yayın. Ardından hazırladığınız harçtan yemek kaşığı dayanağıyla tavanıza bir kaşık dökün. Tek tarafı pişince çevirin ve öteki tarafını da pişirin.
Kalan harcı da aynı biçimde hazırlayın ve pişen dökmelerinizi kenara alın.

Domateslerin çekirdeklerini çıkartın ve minik küpler olacak biçimde doğrayın.
Közlenmiş kırmızı biberi minik küpler olacak biçimde doğrayın. Yeşil biberi ince doğrayın. Zeytinlerin çekirdeklerini çıkartın ve ince ince doğrayın. Doğradığınız tam malzemeleri bir karıştırma kabında karıştırın. Servis için olan tabağınıza bir adet dökme yerleştirin. Ardından servis için olan malzemelerden ilave edin ve bir adet dökme daha yerleştirin. Tam dökmeleri aynı biçimde hazırlayın ve servis edin.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.