Şartsız sevgi nedir

11.11.2021
223
Şartsız sevgi nedir

Çok fazla insan şartsız sevginin, ne yaparsa yapsın bir birey ile beraber kalması anlamına geldiğini düşünüyor. Oysa asıl aşk, eşlerinin yaptığı her şeyi kabullenmek ve onlardan asla bırakmak anlamına gelmiyor. Bu yanlış anlaşılma, ilişkilerde riskli bir vaziyettir ve tarafların reelinde yürümeyecek bir ilişkinin içerisinde kalmasına neden oluyor. Peki şartsız sevgi nedir?

Zahmet karşısında bağlılık

Şartsız sevgi, onlara ne olursa olsun birini hoşlanmanız gerektiği anlamına kazanç. Eşiniz ciddi bir hastalık geçirmişse, şartsız sevgi, rehabilitasyon görürken yanında duracağınız anlamına kazanç. Vahim bir kaza geçirmişse ve iyileşmek için fizik rehabilitasyon alması gerekiyorsa ya da ya da küçülme sebebiyle işini kaybederse, orda olmak demektir. Zahmet karşısındaki bu bağlılık şartsız sevgidir.

Şartsız sevgi, bağımlılık değildir

Bu ayrımın iyi ayırt etmek gerekiyor. Şartsız ne olursa olsun eşinizi desteklemek anlamına kazanç fakat sevginizden faydalanmaları gerektiği anlamına gelmez. Eşinizin tüm duygusal lüzumlarını karşılamak için size güvenmemesi gerekir. Neticede, her birey kendi mutluluğundan mesuldür. Bunun gibi sıhhatsiz bir duygusal güvence reelinde şartsız sevgi değil, bağımlılıktır. Peki arada fark nasıl anlaşılır?

İlişki içinde tarafların birbirleriyle hudutları yoksa ve “hayır” demekte zorlanılıyorsa, şartsız bir sevginin değil bağımlılığın içindesiniz demektir.

Eşinizle alakalı her şeyi hoşlanmak zorunda değilsiniz

İlişkilerdeki sıçranan bir değişik nokta da tarafların yanılgılı oldukları hakikatini unutmalarıdır. Oysa insan yanılgılıdır. Bu hataların her birini hoşlanmak zorunda değilsiniz. Her şeyi hoşlanmak, sadece iyi özelliklere odaklanmanız demektir. Bu gidişat negatiflikleri yalanlamakla sonuçlanır. Fakat bu manalı değil zira kimse harikulade değil. Herkesin makûs özellikleri var! Onları görmezden gelmeyi seçerseniz, henüz şartsız sevginize erişemediniz demektir.

Fazla koruma hasar verir

Kimse beğendikleri insanlara makûs bir şey olsun istemez. Beğendiklerinizi koruma hevesi natürel bir reflekstir. Fakat bazen bu mevzudaki fazla tavırlar ilerlemeyi maniler. Eşiniz için şartsız sevginiz olduğunda, yaşamlarını iyileştirmek ve amaçlarına erişmek için adım attığını görmek istersiniz. Bununla beraber, bu adımlar genellikle güçtür ve galibiyetsizlik tehlikeyi ile doludur. Ve bu galibiyetsizlik hayal kırıklığı ve acı getirebilir. Fazla gözetmeye sahip olmak reelinde uzun vadede ilişkiye hasar verebilir.

Şartsız sevgi gelişmeye ve metamorfoza izin verir

Şartsız sevgiye sahip olmak, çiftlerin zaman içinde fert olarak metamorfoza ve gelişmesine izin vermek demektir. Birbirinize olan sevginiz paylaşılan şahsi bedelinizdir ve zamanla değişmeyecektir. Sizler, kendiniz ve geleceğiniz için daha iyi bir birey olma yolunda çalışırken, şartsız sevgi sizi bir araya getiren şeydir. Kendi yaşamınızın olması,yalnız zaman geçirmek, şahsi gayelerinize erişmek ve mutlu yaşamak hürlüktür. Ve ancak kendinizi tanıyıp hoşlandığınızda, bir başkasını şartsız olarak beğenebilirsiniz.

özel içeriğidir.

YAZAR BİLGİSİ