Sedef hastalığını ciddiye alın

08.04.2022
46
Sedef hastalığını ciddiye alın

İstanbul Tıp Fakültesi Ten ve Zührevi Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Abonesi ve aynı zamanda Türk Cildiye Derneği Abonesi olan Prof. Dr. Güzin Özarmağan, 26-30 Ekim “Dünya Sedef Hastalığı Psoriasis Farkındalık Haftası” dolayısıyla sedef hastalığı hakkında açıklamalarda bulundu.

Sedef hastalığının kronik, biçim bozucu, hastayı manili kılan ve bütün olarak giderilemeyen bir hastalık olduğunu belirten Prof. Dr. Özarmağan “Sedef, kızarıklık ve kepeklenme ile izleyen ve en çok da dirsek gibi aralıksız temasa maruz kalan yerlerde ortaya çıkmaktadır” dedi.

Hastalığın görülme sıklığının ise ülkelere göre değiştiğini, bunun Amerika ve Kanada’da yüzde 4,6, Afrika ve Asya’da yüzde 0,4 – 0,7 olduğunu ifade ederek,”Ülkemizde en az 1,5 milyon sedef hastası var ve bunların takribî 15 bini ağır sedef hastası” diye konuşmasına devam etti.

Sedef hastalığının rehabilitasyon usulleri

Prof. Dr. Özarmağan, tıbbi olarak hafif seyir gösteren bir sedef hadisesinin dahi hastalar için yaşamsal ehemmiyet taşıyabildiğini vurgulayarak, şunları kaydoldu: “Bu gidişatlarda da sistemik rehabilitasyonu seçim edebiliyoruz. Değişik hafif olaylarda hastayı yalnızca merhemlerle rehabilitasyon ediyoruz ve ayrıca yaşam stilini değiştirmesini, stresten uzak kalmasını ve güneş banyosunu öneri ediyoruz. Sedef hastalığının tek bir rehabilitasyon biçimi yok. Her hasta fertsel olarak değerlendirilmeli ve rehabilitasyonlar ona göre verilmelidir.”

YAZAR BİLGİSİ