Şeker rehabilitasyonunda tarihi araştırma

10.12.2021
105
Şeker rehabilitasyonunda tarihi araştırma

1 Aralık 2015 tarihinde reelleşen Dünya Diyabet Kongresi’nde, Dr. Geltrude Mingrone tarafından sunulan raporda 727 hastaya ait bilgiler paylaşıldı.

Operasyon için fazla kilolu olmak gerekmiyor

Yapılan araştırmalar neticesinde; operasyonun ilaç rehabilitasyonlarından daha iyi neticeler verdiği vurgulandı ve ciddi kilo problemi olmayan hastaların, obez hastalara eş biçimde operasyondan fayda gördükleri belirtildi.

Dr. Mingrone, yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Tip 2 diyabeti olan bireylerden operasyon için uygun olan hastaları seçmek için kullanılan kriterler, yine belirlenmeli. Zira kilo aşırılığı, kan şekeri hakimiyetinin sağlanması ile alakalı bir fikir vermiyor.”

Bunu ispatlayan yayınlar var

Günümüze kadar obezite cerrahisi için hasta tercihinde tek bir kriter bulunduğunu belirten Dr. Mingrone “Hakimiyet edilemeyen diyabet ile ilişkili olarak operasyon olabilmek için hastaların kilolu olmaları gerektiği düşünülüyordu. Ancak araştırmalar gösteriyor ki kilo aşırılığınız şekerin düzelme oranı ile alakalı hiçbir fikir vermiyor.”

Dr. Mingrone, günümüzde cerrahi rehabilitasyonun, diyabette düzelme ve kan şekeri hakimiyetinde iyileşme sağlanmasında tesirli olduğunu ispatlayan yeterli rakamda yayın olduğunu belirterek şunları söyledi: “Endokrinologlar, cerrahi rehabilitasyon ile alakalı olarak minik çalışmalar yerine geniş gruplarda yapılan, kısa ve uzun vakitte ortaya çıkabilecek meselelerin yer aldığı bilgilere daha çok erişmek isteyeceklerdir. Bu doğrultudaki en büyük mesele; bir ilaca müteveccih geniş gruplarda yapılan bir araştırma için ilaç şirketi ödeme yapabiliyorken obezite cerrahisi için sadece kamu fonlarından minik burslar sağlanabilmesidir.”

Dünyada ikinci sıradayız

Mevzu ile ilgili olarak görüşlerini belirten Türkiye Metabolik Cerrahi Vakfı İdare Heyeti Başkanı Doç. Dr. Alper Çelik de bu uygulamanın tıp literatüründe “Metabolik Cerrahi” olarak adlandırıldığını, Türkiye’de 2008 senesinden bu yana binlerce şeker hastasının bu usullerle galibiyetle rehabilitasyon edildiğini ifade etti.

Çelik, laflarına şöyle devam etti: “Bizim senelerdir korunduğumuz ifadelerin dünyanın önde gelen sağlık otoriteleri tarafından bugün kabul ediliyor olması, ironik bir vaziyet. Bizler operasyon ettiğimiz hasta rakamları açısından dünyanın en geniş ikinci serisine sahibiz. Türkiye, Metabolik Cerrahi mevzusunda takip eden değil, takip edilen ülke konumundadır.”

YAZAR BİLGİSİ