Sevgi ve aşk nedir?

31.05.2021
18
Sevgi ve aşk nedir?

İlişkilerde çok fazla karıştırılan aşk ve sevgi kadın erkek arasında bazen mesele teşkil edebilmektedir. Bir birey birden fazla bireyi beğenebilir ama tek bir şahsa aşık olur!

İlişkilerde ise bu mesele sevgi çoğul aşk ise tekildir!

Sevgi çoğul, başka bir deyişle ortaklaşa bir duygudur, teklik, tekillik kapsamaz, aynı anda bir hayli bireyi, olguyu ya da kavramı hoşlanabilmeyi kapsar. Kimse hayatında yalnızca tek bir şeyi beğenmez. Oysa aşk tekil bir duygudur. İnsan âşık olduğu bir bireyden bırakmadan başka birine âşık olamaz. Dolaysıyla aşk aynı zamanda bir bırakıştır. Birini hoşlanmak için başka birine olan sevgimizden bırakmamız gerekmez ama aşk ancak birine olan aşkımızdan bıraktığımızda başka birine yönelebilir.

Sevgi bağımsızken aşk vefadır!

Sevgi sadece bir tek şahısla hudutlu kalamaz, paylaşılır ve paylaşıldıkça çoğalır. Sevgi, seven ile hoşlanılan arasındaki hudutların ve bağımsızlığın korunduğu bir duygudur. Erich Fromm’un vurguladığı gibi ‘Sevgi, bireyin kendi tamlığını, fertselliğini koruma şartıyla birleşmedir. Sevgi insanın içindeki etkin bir efordur; insanları birbirinden ayıran duvarları deviren, onu başkalarıyla birleştiren bir efordur; sevgi, izolasyon ve ayrılık duygusunun üstesinden gelmesini, buna karşılık kendisi olmasını, kendi tamlığını gözetmesini olası kılar. Sevgide, iki varlığın bir olması, yeniden de iki kalması gibi bir paradoks ortaya çıkar.’ Aşk himaye edilmek, anlam ve ehemmiyet kazanmak, bir başkasının içinde erimek, hem değişik olmak hem diğerini kendin yapmaktır. Bu anlamıyla aşk bir bağımlılıktır.

aşk sevgi nedir

Aşk bir perdedir âmâ olursunuz ama sevgi şuurludur adımlarınızın farkındasınızdır!

Sevgi, öğrenme, tanıma, kabul etme eylemlerinin neticesinde oluşur zira tanımadığımız, öğrenmediğimiz bir bireyi beğenemeyiz. Birini tanıdıkça beğenir, beğendikçe daha çok tanırız. Öteki bir ifadeyle emek gerektiren sevgi, şuurlu bir tercihtir. Birini anlamımızı kullanarak seçer, tanır ve hoşlanırız. Beğendiğimiz bireyi yetersizlerinin farkında olarak hoşlanırız ve onu niçin sevdiğimizi öğreniriz. Oysa aşk, şuursuz ve kavgasız bir kabul ve onay ile hiç tanımadığımız bir şahsa karşı sezebildiğimiz bir arzu ve istektir. Aşık olduğumuz bireyin yanılgılarını görmeyiz, bununla da kalmaz o bireyi hatasız bir idol olarak algılarız ve ona neden âşık olduğumuzun şuur seviyesinde farkında olmayız. Ancak insan karar vererek âşık olamaz ama karar vererek beğenebilir

Aşk hudutsuzlukken sevgi şefkattir!

Sevgi bir süreçtir, kimse kimseyi görür görmez beğenmez. Oysa arzunun fitilini ateşlediği aşk, görür görmez olabilir. Aşk, seks, duygu ve kıymetlerin toplamı olan bir yatırımdır. Aşkta cinsel istek, zevkin arayışıdır ve her zaman bir değişiğine odaklanır. Bu zevk arayışı, diğerin ele geçirildiği, değişik tarafından da ele geçirilmiş olunan ve iki tarafın birbirine nüfuz ettiği vaziyete erişmeye çalışır. Şehvete bulanmış aşkta dinlenen arzu ve isteğin neticeyi olarak seks bırakılmaz bir bileşendir.

aşk ve sevgi

 

 

 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.