Sezaryen sonrası banal doğum olası

22.10.2021
34
Sezaryen sonrası banal doğum olası

Süleymen Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı Öğretim Abonesi Doç. Dr. İlker Günyeli, daha evvel sezaryen doğum yapan şahsın kesintisiz sezaryen olması gerektiği inanışının doğru olmadığını söyledi.

Günyeli, ilk zamanlarda normal sezaryen uygulandığını belirterek, “Başka Bir Deyişle rahmin en tepesinden alta doğru orta hattan bir kesi yapılıyordu. Bu normal sezaryen kesilerinde bir kere sezaryen olan hastanın ondan sonraki doğumlarını sezaryen ile yapması gerekiyordu. Bu millet arasında böyle kaldı. Ama artık sezaryen rahmin alt kısmından yan bir kesi ile yapılmaya başlandı. Bu kesilerde normal sezaryende olduğu gibi bir yırtılma tehlikeyi bulunmuyor. Fakat belki hastaların belki de hekimlerin işine geldiği için bir kere sezaryen kesintisiz sezaryen kavrayışı devam ediyor” biçiminde konuştu.

İkinci doğumda tehlike oranı çok düşük

Sezaryen doğum geçmişi bulunanların banal doğum yapmasında çok düşük bir tehlike oranı olduğuna dikkat toplayan Doç. Dr. İlker Günyeli, şunları söyledi:

“Bugün dünyanın bir hayli ülkesinde transfer kesi değimiz yeni sezaryen usulü uygulanıyor. Bu biçimde yapılan sezaryen uygulamalarının ardından hastalar banal doğum reelleştirebiliyor. Hatta bazı ülkelerde hastaları sezaryen doğumdan uzak yakalamak için sigorta işletmeleri sezaryen doğum giderlerini dahi karşılamıyor. Bu sebeple ilk doğumu sezaryen bile olsa Fransa, Hollanda, Amerika gibi ülkelerde sonradan banal doğum yaptırılabiliyor. Başka Bir Deyişle sezaryenden sonra banal doğum yapılabiliyor ve çok büyük karmaşıklıkları bulunmuyor. Binde üç gibi bir yırtılma tehlikeyi var. Başka Bir Deyişle ikinci, üçüncü hamileliklerde bin sezaryen doğumdan 997’si boşuna yapılıyor. Biz bu tehlikeyi üstlenebilecek hastalara tehlikeleri anlatarak banal doğum öneriyoruz. Sezaryenden sonra banal doğum yapabilmek için sezaryen yoluyla yapılan doğumun üstünden en az iki sene geçmesi gerekiyor.”

“Cesaret gerekiyor”

İkinci doğumu sezaryen olan bir hastasına üçüncü hamileliği için banal doğumu önerdiğini belirten Günyeli, “Hastamıza sezaryen sonrası banal doğum için cesaretli hasta ve cesaretli hekim gerekiyor dedik. Hastamız cesaretliydi. Bizde cesaretliydik ve böylece banal bir doğumla kız bebeğini dünyaya getirdi. Basmakalıpta isteğe bağlı sezaryenler için 39. haftada operasyon yapılırken biz bebek 40 hafta 4 günlük olana kadar bekledik ve sancılarına dahi müdahale etmeden yapay sancı bile vermeden bebeğini dünyaya getirmesini sağladık” dedi.

YAZAR BİLGİSİ