Sezen Aksu “ Yetersiz olma” ile Türk çayının geleceğine destek çağrısına katıldı.

07.07.2021
157
Sezen Aksu “ Yetersiz olma” ile Türk çayının geleceğine destek çağrısına katıldı.

Türk çayının karşı karşıya kaldığı tehlikeleri ortadan kaldırmak ve Türkiye’yi Sürdürülebilir Çay Tarımı’nda misal bir ülke olarak görmek isteyenler, Yetersiz Olma platformunda buluşuyor.

Tüm çay severleri ve yetkilileri imza atarak destek olmaya davet eden ve Lipton katkılarıyla sunulan platformda Sezen Aksu’nun da imzası bulunuyor. Çayın yaşamımızdaki yerini dile getirmek için yazdığı şarkısına rejisör Ali Bilgin tarafından çekilen klipte Sezen Aksu “gelin siz de el verin, destek verin, yetersiz olmayın” laflarıyla herkesi çaya destek olmaya çağırıyor.

Ülkemizde ilk kere Cumhuriyet senelerinde ekilen çay tohumlarının ekonomik ömrü bitmek üzere. Türk çayının gelecek jenerasyonlara en bereketli biçimde aktarılması için sürdürülebilir tarım ile üretilmesi gerekiyor. Sosyal, etrafsal ve ekonomik esaslara direnen çalışmaları içeren Sürdürülebilir Çay Tarımı, dünyanın saygın etrafçı sivil toplum kuruluşu Yağmur Ormanları Birliği tarafından da destekleniyor.

Bu çalışmaların çay severlere eriştirilmesi emeliyle yaşama geçirilen Yetersiz Olma platformu, çay arkadaşı herkesi yardıma çağırıyor. Türk çayına hak ettiği kıymeti vermek isteyenlerin buluştuğu Yetersiz Olma platformunun çağrısına Sezen Aksu da destek veriyor. Sanatçı, çayın yaşamımızdaki yeri için yazdığı Yetersiz Olma şarkısının klibinin sonunda ““Çay imalini ülkemizin dağılmaz bir parçası kılmak için sürdürülebilir çay tarımını yaşama geçirmeliyiz.

Bu emel için gelin siz de el verin, destek verin, yetersiz olmayın” laflarıyla, herkesi Türk çayına destek olmaya davet ediyor. Sezen Aksu’nun “Yetersiz Olma” şarkısının rejisörlüğü Ali Bilgin imzasını taşıyor.

Yağmur Ormanları Birliği sertifikasına sahip sürdürülebilir çay tarımı yapan toplam 17 ülke arasında Türkiye, 13. Sırada yer alıyor. Türkiye’yi bu sıralamada ilk 10’a yükseltmek kastediliyor.

Hazırlanan www.eksikolma.org sitesinde, tüm çay hoşlanırlar, imza vererek kampanyaya destek olabiliyor. Yetersiz Olma platformu, 5 yıldır Sürdürülebilir Çay Tarımı Projesi ile Türk çayına destek olan, ülkemizdeki tek Yağmur Ormanları Birliği sertifikasına sahip markası Lipton’un katkılarıyla sunuluyor.

Sürdürülebilir Çay Tarımı kapsamında 2014 senesinde, çay çiftçisi bayanlar, Türk çayının karşı karşıya bulunduğu tehditleri cemiyete anlatmak için bu mevzuda birer lafçı olmuştu.

Çay çiftçisi bayanların çağrısına, kamuoyu ve kanı önderlerinden gelen pozitif geri dönüşler de Yetersiz Olma platformunun kurulmasında ehemmiyetli bir motivasyon oldu. Bu pozitif tepkileri bildirenler arasında ünlü sanatçı Sezen Aksu da etkin olarak yer aldı.

Çay çiftçilerinin ve kamuoyunun ortak sesi olan bu platformun çağrısına sesi, müziği ve klibi ile eşlik eden Sezen Aksu, Yetersiz Olma platformuna ilk imza veren adlar arasında yer alıyor.

Yağmur Ormanları Birliği Rainforest Alliance Hakkında

Dünyada ve ülkemizde sürdürülebilir tarım ile üretilen çaylar; bağımsız, doğa arkadaşı bir kuruluş olan Yağmur Ormanları Birliği Rainforest Alliance tarafından sertifikalandırılıyor. Yağmur Ormanları Birliği, etrafsal tesirleri eksiltmek, cemiyetsel ve ekonomik bereketleri artırmak üzere, uyumları toprağa bağlı olan bireyler, topluluklar ve işletmelerle işbirliği yapan, bağımsız bir sivil toplum kuruluşu.

Takribî 25 sene evvel, iyi idarenen ormanlar için standartlar ve sertifikasyon uygulamasına liderlik etmiş olan kuruluş, sürdürülebilir tarım için de geniş kapsamlı ilkeler oluşturmuş bulunuyor. Yağmur Ormanları Birliği’nin kullandığı standartlar, etrafsal/ ekonomik ve sosyal olmak üzere 3 kategoride, daha sonra kendi içlerinde de detayları olan 10 genel prensibi içeriyor.

YAZAR BİLGİSİ