Sıcak havalar hiddet hakimiyetini güçleştiriyor!

16.08.2021
104
Sıcak havalar hiddet hakimiyetini güçleştiriyor!

Sıcakların, insanların psikolojik gidişatları üzerinde çok ciddi tesirleri olduğunu belirten Muayenehane Psikolog Yaşam Volkan Çelik, özellikle hiddet hakimiyet problemi olan insanlarda sıcakların tesiriyle hakimiyetin daha da güçleştiğinin görüldüğünü kaydoldu. Panik saldırı yaşayan şahısların sıcak havaların tesiriyle kalp çarpıntılarının çoğaldığı ve panik saldırı nöbetlerinin sıklaştığını anlatan Çelik şönları söyledi:

“Sıcaklardan kaynaklı olarak tahammül seviyemizin düştüğü doğrudur. Banalde bir vaziyete gösterdiğimiz tepki, sıcakların tesiriyle çok daha fazla olabiliyor. Nasıl ki çok sıcakta su seviyesi eksilmiş bir otomobili süratli kullanmaya devam ettiğinizde sıcaklık yapıyorsa, insan da aynı biçimde tepkileri çoğalabilir, ruhsal olarak sıcaklık yapabilir ve banalde bir hadiseye göstereceği tepkinin dozu yükselir. Verdiğimiz tepkilere, kurduğumuz ilişkilere çok dikkat etmeliyiz. Zira bu kırılmalar, yaz bittikten sonra bize problem olarak dönecektir. Sıcaklarda hakimiyetli tepki vermeliyiz yoksa kırılan ilişkileri onarmak sonra çok daha güç olacak.” 

CİNSEL YAŞAMI DA NEGATİF ETKİLİYOR

İletişim kurulan işleri güneşin tesirli olduğu saatlerde yapmamanın da bir çözüm olduğunu kaydolan Psikolog Çelik şu ihtarlarda bulundu:

“Sıcağın psikolojimizi de negatif etkileyecek gidişatını daha aza indirgeyebiliriz. Yaz geldi diye sosyal yaşamımızı tamamlamayacağız ama, serinlik zamanlarında sosyal ilişkilerimizi çoğaldırmakta fayda var. Güneşin bizi etkilediği zamanları serin yerlerde geçirmeliyiz. Aralıksız sıcaktan bahsetmek, her muhabbeti sıcak ve nemle açıp sıcakla kapatmak hiç bir işimize yaramayacak. Bunu kabul etmek, sıcağı sohbet mevzusu yapmak yerine nasıl rahat edeceğimizi konuşmalıyız. Sıcaklar yalnızca bağlantıyı değil, cinsel yaşamı da negatif etkiliyor. Fazla sıcakların tesiriyle cinsel yaşam sekteye uğruyor. Bu çiftlerin kabul etmesi gereken bir asıl. Yaşadıkları civarda klima gibi soğutucu bir makine yoksa bir vakit uzak uyumak gerekebiliyor.”

YAZAR BİLGİSİ