Sigara içenleri bekleyen risk: KOAH

24.04.2022
19
Sigara içenleri bekleyen risk: KOAH

KOAH, Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı, başka bir deyişle uzun süreli bronşlarda tıkanmayla izleyen bir hastalıktır. Yapılan tüm çalışmalarda KOAH’ın en ehemmiyetli tehlike etkeninin sigara olduğu gösterilmiştir. Ülkemizde beş milyona yakın KOAH hastası olduğu düşünülmektedir, kaba bir hesapla her beş sigara içicisi bireyden bir tanesinde KOAH büyümektedir. Genellikle 40’lı yaşlardan sonra bulgu vermeye başlayan hastalığın en sık belirtileri olan öksürük ve balgam, bireyler tarafından sigaraya bağlı şikâyetleri olarak değerlendirildiği için genellikle tanı hastalığın ilerlemiş düzeylerinde konulabilmekte bu da rehabilitasyon zaferini ne yazık ki eksiltmektedir.

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Bülent Ulaş, KOAH hastalığının sebepleri ve bulguları hakkında ehemmiyetli bilgiler verdi:

Bu bulgulara dikkat

Sigara başta olmak üzere hasarlı maddelerin bronş yapısını bozmasıyla bronşit ve de hava keseciklerinin yapılarının bozmasıyla da amfizem büyür. KOAH bu iki gidişatın bir sentezi olarak ortaya çıkar. KOAH’ın söylediğimiz gibi en sık bulguları öksürük, balgam ve soluk darlığıdır. Öncelikle sabahları yoğun olarak başlayan şikâyetler, sigara içimine devam edilmesi ve rehabilitasyon alınmaması neticesinde gün içine de dağılarak ilerleyici bir yapıya bürünür ve giderek şiddetlenir.

Koah hastalarına zatürre ve grip aşısı yapılabilir

Üzerine basarak söylemek gerekirse hastalığın ilerleyerek ağır rahatsızlıkların ortaya çıkmasını önlemek için yapılması gereken sigara içiminin vazgeçilmesidir. KOAH tanısı, uzun süreli sigara içim hikâyesi olan ve bahsedilen şikâyetlere sahip şahıslara Solunum İşlev Testi yapılıp tıkanıklığın tespit etilmesiyle konur. Rehabilitasyon başta sigara olmak üzere akciğerlere hasar veren tüm faktörlerden korunma ve kumpaslı soluk açıcı ilaçların kullanımı biçimindedir. Besinlerden daha çok sulu besinler seçim edilmeli, gaz şikâyeti oluşturacak gıdalardan sakınılmalıdır. KOAH hastalarına her yıl kışa girerken kesinlikle grip ve zatürre aşılarının yapılması da mikrobik tutuşmaların yasaklanması ismine ehemmiyet taşımaktadır.

KOAH, sigaranın neden olduğu bir hastalıktır, yaşamınız süresince sigara içmeyerek ilerlemiş aşamalarında ölümcül olabilen bu kronik rahatsızlıktan uzak durmanız gerekir.

YAZAR BİLGİSİ