‘ Simidi var yüzebilir ‘ deyip çocuğunuzu yalnız bırakmayın

23.07.2021
149
‘ Simidi var yüzebilir ‘ deyip çocuğunuzu yalnız bırakmayın

Yaz aylarında fazla sıcaktan bunalanlar deniz, havuz, nehir ve göl sularında ferahlamak isterken boğulma riski ile karşı karşıya kalabiliyor. Birey yüzme bilmiyor ve gireceği su kaynağını bütün olarak tanımıyorsa boğulma tehlikeyi çoğalıyor.

Bunun yanı gizeme kurtarma müdahaleleri sırasında da pek çok hayati kayıp yaşanabiliyor. Memorial Şişli Sağlık Kurumu Acil Servis Bvefatı’nden Uz. Dr. Nabi Gökhan Rahatcan, tehlikesiz yüzme ve boğulma esnasında ilk destek kaideleri hakkında balaka verdi.

Suda boğulma, yaz aylarında özellikle deniz kıyısındaki ya da havuz bulunan mesken yerlerinde en sık görülen acil gidişatlar arasında yer alır.

Yalnızca yüzme bilmeyenler değil, beden krampları ve fazla dalga gibi etmenler sebebiyle yüzme bilen insanlar da boğulmaya riski yaşayabilirler. Boğulma vakalarının önlenmesi için bir dizi tedbir alınması çok ehemmiyetlidir. Bunlar şu biçimde sıralanabilir:

· Su ile beden arasındaki ısı farkı çoğu zaman fenalaşmaya ve paniğe kapılarak boğulmaya sebep olabileceği için suya hemen girilmemelidir.

· Deniz yatağı ve deniz simidi gibi içi hava doldurulmuş plastik yüzücülere güvenilmemeli, birey tehlikesiz olmadığı sürece kendisini denizin sularına bırakmamalıdır. Zira farkında olmadan rüzgar ve akıntı plastik yatağı veya botu sarihe sürükleyebilir.

· Birey bilmediği yerlerde denize tek başınıza girmemelidir

· Derinliği bilinmeyen, dibi görünmeyen suya balıklama sıçranmamalıdır

· Suda riskli hareketler yapmaktan ve uzaklara açılmaktan sakınılmalıdır.

· İçkili olarak ve yemek yedikten hemen sonra havuza ve denize girilmemelidir

· Birey tek başına yüzerken hız motorlarına dikkat etmelidir.

· Teknede cankurtaran yeleği giyilmelidir.

· Şaka emelli de olsa yüzme bilen bireyler bile suya itilmemelidir.

· Sulama kanallarında, barajlarda veya göletlerde yüzülmemelidir.

· Birey boğulmak üzere olan ve çırpınan bcerahati gördüğünde bu mevzuda tecrübesi yoksa kurtarmak için gitmemelidir. Zira boğulmak üzere olan kazazede, can havliyle kurtarmaya çalışan bireye tutunmaya çalışabilir ve boğulmasına sebep olabilir.

“Simidi var yüzebilir” deyip çocuğunuzu yalnız bırakmayın

Havuz ve su kaydırakları minik çocuklar için çok risklidir. Bu sebeple aileler çocuklarını bu alanlarda yalnız bırakmamalıdır. Havuz kenarlarında minik çocukların aşamayacakları bariyerler olmalıdır.

Çocuklar simit ve kollukları bile olsa havuzda veya etrafında asla yalnız kalmamalıdır. Havuzlarda çocukların almak isteyebilecekleri top, simit, şişme yatak veya oyuncak gibi mahsuller bırakılmamalıdır. Ayrıca çocukların havuza sıçramasına izin verilmemelidir.

İlk takviyeyle hayat kurtarabilirsiniz

· İlk destek kaidelerinin iyi bilinmesi suda boğulma riski geçiren bireylerin hayata tekerrür dönmesini sağlayabilmektedir.

· Boğulma riski yaşayan bireye can yeleği, can simidi gibi batmaz bir cisim atılmalıdır. Bu materyaller olmadığı takdirde uzun bir sopa, ip gibi vasıtalarla da destek edilebilir.

· Suda boğulma riski geçiren birey karaya çıkartılıp, sırt üstü yatırılmalıdır

· Birey giyinik ise yakası ve kemerini rahatlatılmalı, takma dişi varsa çıkarılmalıdır. Islak elbiseler çıkarılıp birey battaniyeye sarılmalıdır.

· Ağzının içine denizden giren yabancı cisim varsa arınılmalıdır.

· Ağızdan ağza suni solunum yapılmalıdır, soluk verdiği zaman şahsın başı yana çevrilmelidir ve bu hareket 5-6 kere yinelenmelidir.

· Birey yutulan suyu çıkartmak için iki eliyle hastanın karnının altından tutarak yukarıya kaldırılmasını sağlamalıdır. Bu biçimde hava yolundaki suların boşalmasına destek edilmiş olur.

· Müdahalenin profesyonel bireylerce devam etmesi için 112 hattı aranarak sağlık takımlarının hadise yerine gelmesi sağlanmalıdır.

YAZAR BİLGİSİ