Sinirsel ağrı hakkında bilmeniz gerekenler

02.01.2022
91
Sinirsel ağrı hakkında bilmeniz gerekenler

Artan iş yükü ve şehir hayatının stresli çalışma ortamı nedeniyle sinir hastalıkları her geçen gün artıyor. Bedenimizde bir ağrı hissettiğimizde doktorumuz bize kimi zaman “ağrının kaynağı sinirsel” diye teşhis koyabiliyor. Peki bu sinirsel ağrı nedir ve ne kadar önemsenmelidir?

Beyin ve Sinir Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Serdar Dağ, sinirsel ağrı konusunda şu bilgileri verdi:

Baş ağrısı, bel ağrısı, boyun ağrısı gibi insanın yaşam kalitesini bozan bir çok ağrı türü vardır. Hekimin araştırması sonucunda bu ağrılara neden olabilecek etken bulunamazsa veya bu kadar ağrı yapmayacağı kanaatine varılırsa, hastaya ağrılarının nedeninin “sinirsel” olduğu söylenir. Hasta için esas kabus bu sözden sonra başlar. Hasta yakını, hastanın psikolojisinin bozuk oluğunu düşünür. Bazen de hastanın bu durumu kullandığını içinden geçirir ve hastanın şikayetlerine aldırmaz. Fakat hastanın yaşadığı bir ağrı gerçeği vardır ve hastanın yaşam kalitesi bozulmuştur. Ağrı sebebinin sinirsel olduğunun herkes tarafından söylenmesi, doktor doktor gezmek ve önemsenmemek var olan ağrıları daha da artırmıştır”

Sinirsel ağrının belirtileri

Tüm tıp kitaplarında ve yayınlarında sinir sistemi ve ağrı ile ilgili bir çok kanıtlanmış bilgi olduğunu belirten Prof. Dr. Dağ sözlerine şu şekilde devam etti: “Sinir sisteminin yıpranmış olması ağrıyı daha da arttırır. Şunu bilmek gerekir ki, depresyon kalıcı bir ruh bozukluğu değildir. Sinir sisteminin, yaşanan kötü olaylar ,geçirilen hastalık gibi etkenlerle biyokimyasının bozulmasıdır. Tedavi ile düzelir. Panik atak, takıntı gibi durumlar da biyokimyasaldır ve uzun süren tedaviyi gerektirir. İnsanlarda nasıl diğer organlar ve sistemlerin bozulması hastalıklara yol açar ise sinir sisteminin de hasar görmesi çeşitli hastalıklara yol açar. Felç, sara hastalığı gibi depresyon ve panik atak vs de sinir sistemi hastalığıdır. Felç geçiren hastanın belirtileri güç kaybı,konuşma ve denge bozukluğu ve depresyonun belirtisi ise huzursuzluk, uykusuzluk, içe kapanma gibidir. Özetle bu gibi durumlar bir ruh bozukluğu değildir.”

Sinir sisteminin bozuk olması ağrıya sebep olur

Prof. Dr. Dağ’a göre, sinir sisteminin bozuk olması, tek başına ağrıya sebep olduğu gibi var olan ağrıyı daha da artırır. Örneğin migreni olan bir hastanın gün içinde gerginliği artarsa ağrısı tetiklenir. Bel, boyun ve sırt ağrısının nedenleri arasında sinir sisteminin bozulması ile oluşan kas spazmları ön plandadır. Sinirlenince mideyi uyaran sinir fazla çalışır ve gastrit ,ülser gibi rahatsızlıklara yol açar. Ağrı çeken hastanın ızdırabı büyüktür .Bu ağrıların sebebi sinir sisteminin bozukluğu da olabilir. Hekimin ve hasta yakınının bu durumu psikolojik rol yapma gibi algılaması ve önemsememesi çok yanlıştır. Hastanın ağrıya sebep olacak etkenleri ortadan kaldırıldıktan sonra mutlaka sinir sistemi de gözden geçirilip tedavi edilmelidir. Aksi taktirde ağrı kronikleşir hasta ve hasta yakını sağlık sektörlerinde maddi kayba uğradıkları gibi olumlu bir sonuç da alamazlar.

YAZAR BİLGİSİ