Siroza kadar gidebilen sinsi hastalık: Hepatit C

21.03.2022
60
Siroza kadar gidebilen sinsi hastalık: Hepatit C

Dünya genelinde 71 milyon insanda kronik olarak bulunan ve her sene vasati 399 bin bireyin vefatına yol açan hepatit C hastalığını, kolay bir kan testi ile teşhis etmek olası. Kronikleşmesi gidişatında yavaş ilerlediği için hepatit C’nin sinsi bir hastalık olduğuna dikkat toplayan Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Misyonlusu Prof. Dr. Mustafa Kemal Çelen, hastaların %10 ila %20’sinde karaciğer sirozunun büyüyebileceğini belirtti.

Hastalık ileri safhada bulgu gösteriyor

Hepatit C virüsünü taşıyanların %80’inde, hastalık ilerleyene kadar bulgu görülmüyor. Hepatit C’nin sinsi bir hastalık olduğunu belirterek tanı koymanın güç olduğunu söyleyen Prof. Dr. Çelen, en doğru teşhisin bir uzman tarafından konulmasının ehemmiyetine değindi.

Yanlış bilgiler hastaların yaşamını alt üst ediyor

Hepatit C ile alakalı kamuoyunda doğru öğrenilen bir hayli yanlış bulunuyor. Bu yanlış bilgiler sebebiyle hastaların tüm hayatları alt üst olabiliyor. Prof. Dr. Çelen, “Hepatit C’nin bulaşması ile alakalı cemiyette oldukça fazla kulaktan dinleme bilgi mevcut. Hepatit C herkesin bildiğinin aksine, eşyaların ortak kullanımı veya sarılma ve öpüşme yoluyla bulaşmaz. Virüsle enfekte olmuş kan ve kan mahsullerinin kullanımı, sterilize olmayan aletlerle yapılan tıbbi ve cerrahi teşebbüsler, vurma ve piercing uygulamaları, seyrek de olsa virüsü taşıyan şahısla girilen korunmasız cinsel ilişki hepatit C’nin bulaşmasına neden olabilir. Ayrıca, 1996 seneyi evvelinde kan ve kan mahsulleri almış ya da uzuv nakli olmuş bireyler de tehlike altında olabilirler.” dedi.

ETİKETLER: , , , , ,
YAZAR BİLGİSİ