Sizin aşkınız hangisi

20.11.2021
25
Sizin aşkınız hangisi

Acıbadem Eskişehir Hastanesi’nden psikolog aşkın 7 tipi olduğunu söylüyor. Tarih süresince romancılar, şairler, düşünürler, sanatçılar aşk mevzusundan esin almış, aşk hakkında rakamsız eser yarattılar ve yaratmaya devam ediyorlar. Ama aşk sadece sanatçıların mevzusu değil, bilim insanları da son 50 yıldır sistematik biçimde inceliyorlar.

Aşkın 7 hali” ise suratlarca aşk teorisinden sadece biri… Eflatuni aşklar, patolojik hastalıklı aşklar, karasevda gibi gidişatlar haricinde aşk, iki şahıs arasında yaşanan ortak bir süreç. Aynı aşıklar gibi aşklar da doğuyor, gelişiyor, biçim değiştiriyor ve can veriyor. Bu aşklarda üç değişik özellik ve bu özelliklerin birbiriyle ilişkisi 7 aşk tipini ortaya çıkarıyor.

Bu üç özellik şöyle sıralanıyor: “Yakınlık, Tutku ve Bağlılık“. 7 aşk tipini daha iyi kavrayabilmek için bu üç temel özelliğin daha ayrıntılı öğrenilmesi gerekiyor.

YAKINLIK: Yakınlık özelliği sayesinde ilişkide sıcaklık, samimiyet, duygusal destek, bağlantı, kavrayış, huzur, birlikte geçirilen zamandan sevinç alma gidişatları büyüyor.

TUTKU: Heyecanlanma, sevgilinin yanında olunca soluğun kesilmesi, kalp çarpıntısı, genel bir uyarılmışlık hali, enerji çoğalışı, erotizm, fiziksel sürükleyicilik, dikkatin sevgiliye odaklanması ve saplantılı biçimde sevgiliyi düşünme gibi özelliklerle kendini emin ediyor.

BAĞLILIK: Çiftler arasındaki karşılıklı bağımlılık, ortak bir hayat gayeyi oluşturma ve sürdürme özelliği olarak açıklanıyor.

YAZAR BİLGİSİ