Soğuk havalarda çocuk sıhhatini gözetmenin yolları

03.11.2021
97
Soğuk havalarda çocuk sıhhatini gözetmenin yolları

Her sene havaların soğumaya başlamasıyla çocuklarda görülen hastalıklar çoğalıyor. Ateş, burun akıntısı, hırıltılı öksürük, halsizlik, iştahsızlık gibi şikayetler çocukların günlük yaşantısını negatif etkiliyor. Özellikle mektep yarıyılında olan çocuklarda grip gibi aralıksız görülen üst solunum yolu hastalıklarının yanı gizeme, mide ve bağırsak enfeksiyonlarıyla da sık karşılaşılıyor.

Bağışıklık sisteminin kuvvetlendirilmesi ehemmiyetli

Sıhhatli bağışıklık sistemi için en ehemmiyetli anahtarlar, kumpaslı geçime, balanslı beslenme ve yeterli akışkan alımının sağlanmasıdır. Demir, multivitamin, çinko, D vitamini yetersizliği tespit edildiği gidişatlarda rehabilitasyon edilmesi çok ehemmiyetlidir. İştahsız ve sıhhatsiz beslenen çocukların alamadığı vitamin ve mineraller zaman zaman multivitamin kapsayan şuruplarla giderilmelidir. Ihlamur, ekinezya gibi nebat çayları, taze bunalmış meyve suları, pekmez ve bal gibi yiyeceklerin özellikle kış aylarında harcanmasına özen gösterilmelidir.

Çocuklarda sık görülen kış hastalıkları

Nezle: Burun akıntısı ve tıkanıklığı, aksırma, boğazda kaşıntı hissi, hafif dereceli ateş ve eklem sızısı ile kendini muhakkak eder. Kuru öksürük ile izleyen, antibiyotik gerektirmeyen hafif bir üst solunum yolu enfeksiyonudur.

Grip: Yüksek ateşle başlayıp takiben şiddetli eklem, adale sızıları, baş ve boğaz sızısı, öksürük, burun akıntısı ve tıkanıklığı şikayetleriyle ortaya çıkar. Farenjit, sinüzit, zatürre, bronşit gibi ciddi hastalıklara yol açabileceği için rehabilitasyon edilmesi ehemmiyetlidir.

Farenjit- Tonsillit: Bademciklerin ve boğaz dokusunda alana gelen bir hastalıktır. Yutma eforluğu, yüksek ateş, boğaz sızısı, baş sızısı ve kusma, karın sızısı gibi bulgular vermektedir. Hastalıkta beta mikrobu tanımlanırsa kesinlikle antibiyotik rehabilitasyonuna başlanmalı ve bu rehabilitasyon 10 gün sürdürülmelidir.

Zatürre: Daha çok kış mevsiminde görülen akciğer dokusunun tek veya iki taraflı enfeksiyonudur. Soluk almada eforluk, yüksek ateş, şiddetli öksürük, koyu kıvamlı balgam çıkartma gibi şikayetlere neden olabilir. Hastalığın şiddeti çoğalabilir hatta hayati riske kadar neden olabilir. Minik çocuklarda, yaşlılarda ve kronik bir hastalığı bulunan bireylerde daha ağır izleyebilir.

Bronşit: Özellikle 3 yaş altında soluk darlığı ve öksürük, hışıltılı solunum, hafif ateş, burun akıntısı ile kendini gösterir. Karmaşıklık olarak pnömoniye ve ağır solunum kasvetine neden olabilir. Bu sebeple rehabilitasyonu önemsememe edilmemelidir.

Sinüzit: Surat kemikleri arasında bulunan sinüs boşluklarındaki doku enfeksiyonudur: Sıklıkla soğuk algınlığını takip eden aralıksız burun akıntısı, sabah öksürükleri ve giderek artan baş sızısı- ile ateş gibi şikayetlere neden olur.

Rotavirüs ishali: Rotavirüslerin neden olduğu kış aylarında en sık görülen kusma, ishal ve ateş ile izleyen bağırsak enfeksiyonudur.

Hastalıklardan korunmak için yapılması gerekenler

– Çocuklara balanslı beslenme ve kumpaslı geçime alışkanlığı kazandırılmal

– Çocukların yaşına uygun aşılamaları bitirilmeli, zorunlu ise grip aşısı yaptırılmalı

– Sigara dumanı ve lekeli havalı civarlardan çocuklar uzak yakalanmalı

– Konut ve mekteplerdeki klima bakımları kumpaslı yaptırılmalı

– El devireme alışkanlığı kazandırılmalı

– Bebeklerin uyuyarak beslenmesi ve ağızda biberonla yatması yasaklanmalı

– Anne sütüyle beslenme özendirilmeli

YAZAR BİLGİSİ