Space X, uzaya fırlatılan roketi dünyaya indirerek bir ilki asıllaştırdı!

09.07.2021
116
Space X, uzaya fırlatılan roketi dünyaya indirerek bir ilki asıllaştırdı!

Elon Musk’un işletmeyi Space X, yörüngeye fırlatılan bir roketi tarihte ilk kere geri dünyaya indirmeyi muvaffak oldu!

Ünlü teşebbüsçü Elon Musk’ın uzay çalışmalarına odaklanan işletmeyi Space X, fırlatılan bir roketi, yine kullanılabilir gidişatta geri dünyaya indirmeyi muvaffak oldu. İlk kere reelleştirilebilen bu büyüme gelecekteki uzay çalışmaları için büyük ehemmiyet teşkil ediyor.

Elon Musk ve işletmeyi Space X uzun bir zamandır tekerrür tekerrür kullanılabilir roketler üzerine çalışıyorlar. Uzaya çıkışta kullanılan roketlerin yine kullanılabilir olması uzay çalışmalarının maliyetlerinin düşürülmesi için kritik bir çözüm olarak görülüyor. Space X sonunda uzaya yolladığı bir roketi yine kullanılabilir gidişatta dünyaya geri getirip indirmeyi muvaffak oldu.

Falcon 9 isimli roket geçtiğimiz sene Nisan ayında fırlatılmış ve galibiyetli bir iniş reelleştirmişti. Ama bu sefer aynı roket yörüngeye sevk edilip geri getirilerek uzay çalışmalarından tarihi bir adım atılmış oldu.

Space X’in CEO’su Elon Musk bu büyümenin uzay uçuşları için büyük bir devrim olduğunu belirtti ve bu düzeye gelmelerinin 15 sene sürdüğünü açıkladı: “Buraya gelene kadar pek çok güç maniyi aştık ki Space X’in bu tarihi zaferi elde etmesinden onur dinliyorum.”

Falcon 9 bu uzay uçuşunda bir telekomünikasyon işletmeyi olan SES için yörüngeye bir uydu taşıdı. Yörüngeye erişen Falcon 9 galibiyetli bir biçimde uyduyu vazgeçtikten sonra Space X’in  Atlantik ummanında yer alan ve özerk iniş platformu olarak planlanmış drone gemilerinden birine iniş yapmayı muvaffak oldu.

YAZAR BİLGİSİ