Stres kilo aldırır mı kiloyu nasıl tesirler?

05.05.2021
141
Stres kilo aldırır mı kiloyu nasıl tesirler?

Zaman zaman stresli günler ve yarıyıllar geçirebiliyoruz. Her ne kadar dikkat edilmese dahi bu yarıyıllarda kilo çoğalışı veya düşüşü yaşanmaktadır. Günlük hayatta stres bir çok etkinliği etkilemekle birlikte bu yarıyıllarda şahısların kilosunu da etkilemektedir. Kimi insanlarda bu gidişat kilo kaybına neden olurken kimi insanlarda ise kilo çoğalışına neden olmaktadır. Yapılan araştırmalara göre stres altındayken bayanlar genellikle kilo alma meyli gözlemlenmiştir. Kesintisiz olarak stres altında bir işle uğraşıyorsanız bu yarıyıllarda beslenme alışkanlıklarınıza dikkat etmeli ve şuurlu olarak tüketim yapmaya özen göstermelisiniz. Aksi taktirde bir gün aynaya baktığınızda sizi afallamışa uğratacak bir görünümle karşı karşıya kalabilirsiniz. 

STRESLE BİRLİKTE KİLO ÇOĞALIŞI HANGİ HASTALIKLARI BİRLİKTESİ GETİRİR?

Genellikle bu yarıyıllarda insanlar kilo oranını dikkat etmedikleri için ya çok cılızlarla ya da çok fazla kilo alırlar. Bayanlarda genellikle bu gidişat kilo artık güzergahında olduğu için birliktesi bir hayli hastalığı da birliktesi getirmektedir. Genellikle şeker hastalığının çoğalışında büyük bir tesire sahip olan kilo çoğalışı ilerleyen seviyelerde şeker komasına kadar ciddi rahatsızlıklara neden olabilmektedir. 

Şeker hastalığının ilerleyen safhalarında görme kaybı uzuv kaybı gibi rahatsızlıklara da neden olabilmektedir. Şahıs farkında olmadan kilo çoğalışını yaşadığı için bir müddet sonra şahsın kendi fiziksel özelliklerinin farkına varıp psikolojik olarak etkilenmesine de neden olabilmektedir. 

Stres insanların fobili düşü olan kanser hastalığınında tetikleyicisidir. Özellikle kanser hastalarını kesintisiz olarak morallerini yüksek yakalamaları mevzusunda uyaran hekimlerin hakikatinde hastalara rehabilitasyonların bir öbür ilacını bu biçimde sağlamaktadır. Zira mutsuzluk ve stres birliktesi hicrelerin yavaşlamasına neden olmaktadır. Bu gidişat ise sıhhatli bir biçimde hücre yenilemesi olmadığı için kanserli hücrelerin dağılmasında daha çok imkân sağlar.

YAZAR BİLGİSİ