Süratli kilo vermenin riskli yanları

03.08.2021
40
Süratli kilo vermenin riskli yanları
..

.jpg
Fazla kilolarıyla başı tasada olanların en büyük isteği kısa zamanda kilolarında kurtulmak, incecik bir vücuda sahip olmaktır. Süratli kilo vermek ismine izlenen perhiz tavrı çok düşük kalorili, ağır egzersizlerin yapıldığı, metabolizmanın aşina olmadığı eforla karşılaştığı programlara dayanır.

Ancak bu kızgın kilo verme isteği yanında bir hayli sağlık meselesini birliktesi getirir. Avusturya Sen Jorj Sağlık Kurumu Diyetisyen Sema Mamak süratli kilo vermenin riskli yanları ile alakalı ehemmiyetli bilgiler verdi.

34789.jpg
Süratli kilo vermek için yapılan düşük kalorili perhizler genelde karbonhidrat açısından oldukça yoksuldur. Alınan az kalorinin yanında karbonhidrat tüketiminin de çok az olması kan şekeri seviyesinin kesintisiz düşük izlemesine eden olur.

Bu vaziyet açlık hissinin çoğalmasına hatta zaman zaman dayanılmaz hale gelmesine, asabiyete, halsizlik ve bitkinliğe neden olur. Açlık hali daha da uzarsa konsantrasyon eksikliği, zekasal fluluk hatta efor gerektiren işler yapılırken bayılmalara neden olabilir.

37622.jpg
Uzun vakit düşük kalorili perhize maruz kalan beden aç kalarak adale kaybetmeye başlar. Beslenmeyle doğrudan ilişkili olan uzuvlarımız karaciğer ve böbrek adale erimesine bağlı olarak işlev kaybetmeye başlar.

Kalp adalelerinin erimesi ve hatta kemik yoğunluğu uzun süren düşük kalorili perhizler neticesinde oluşabilir. Kemik yoğunluğunun eksilmesi eklem sızılarına, bitkin uyanmaya neden olurken, kalp adalesinin erimesi kalp krizlerine kadar varabilir.

13191.jpg
Süratli kilo vermenin hasarlarını günümüzde bir hayli şahıs üzerinde negatif olarak göreöğrenmekteyiz. Dünya Sağlık Teşkilatının tekliflerine göre aylık kilo kaybı 4 kilogram. ortalamasında olmalıdır.

Yaşı genç fertlerde, faal spor yapan fertlerde ya da erkeklerde aylık kilo kaybı 6kg kadar erişmesi hasarlı bir vaziyet teşkil etmemektedir. Ancak bu ortalamalardan daha süratli kilo vermeye çalışmak netlikle yağ dokusundan asıllaşmayacağı için ciddi anlamda hasarlı ve sağlıksız bir durumdur.

36061.jpg
Süratli kilo kaybı süreci sırasında metabolizma yavaşlar ve su dokusu kaybı yaşandığı için beden üzerinde birtakım sağlık meseleleri oluşur. Ayrıca bunların dışında süratli kilo vermenin hasarları arasında, safra kesesi taşı, sindirim sistemi bozuklukları, dolaşım problemleri, tansiyon balanssızlıkları da şok perhizlerin neticeleridir. Ve süratli kilo vermenin hasarları arasında en büyük tehlikeyi taşıyan ise kalp krizine neden olabileceği ihtimalinin yüksek oluşudur. Bu da ani vefatlarla sonuçlanabilmektedir.

37624.jpg
Süratli kilo vermeye başlayan şahıslar çok ciddi ebatlarda bedenlerine hasar verirler. Misalin bu cins kilo kayıplarında yapılan en birinci kusur tek doğrultulu beslenmelerdir. Bedene lüzumu olan ana gıdalar alınmadığı zaman beden mukavemeti süratle düşmektedir ve bir hayli rahatsızlıklar belirmeye başlamaktadır. En acıklı olan bedenin akışkan eloktrolit balansının bozulmasıdır.

35112.jpg
Kalpte ritim bozuklukları ve yeniden yukarıyada belirtildiği gibi ani kalp vefatları ortaya çıkmaktadır. Şok gidişatlarına bağlı tansiyon düşmeleri görülür.
Özellikle sıcak mevsimlerde ve egzersiz yapıldığı vaziyetlerde susuzluğun giderilmesi dehidratasyonun önlenmesi açısından ehemmiyetlidir. Özellikle ketojenik çok düşük kalorili perhizlerde ilk birkaç günde görülen süratli kilo kaybı ve bitkinliğin çoğu zaman sebebi su kaybına bağlı dehidratasyondur.

Bu vaziyette su içilmeli, su kaybına neden olan içki ve kafeinden uzak durulmalıdır. Beden suyunun %2 kaybı dahi fizik ve mental gidişatı, ısı tertip edilmesini bozabilir.

37089.jpg
Saç dökülmesi her zaman ihtiyarlamaya bağlı olarak ortaya çıkan bis mesele değildir. Ne Yazık Ki süratli kilo verme tutkusuyla yapılan ketojenik başka bir deyişle kronik açlığa çeken perhizler de saç dökülmesine neden olabilir.

Şiddetli psikolojik stres, hormonal ve metobolik stres, özellikle yeterli protein ve mineral kapsamayan süratli kilo verdiren perhizler saç dökülmesine neden olur. Özellikle çinko, selenyum, magnezyum gibi minerallerin yeterli alınmaması saç tırnak sıhhatini negatif etkiler.

37623.jpg
Verilen kiloların yine süratle geri dönmesinin sebebini, kiloyu vermek için yapılan perhiz tavrında incelemek gerekli. Süratli kilo vermek için yapılan ilk teşebbüs karbonhidrat ve proteinden yoksul, enerji bakımından beceriksiz, vitamin-mineral açısından bedenin lüzumlarını karşılamayacak bir beslenme programını uygulamaktır.

Kilolar bu biçimde verilse dahi izlenen bu perhiz tavrı uzun vakit tolere edilemeyeceği için ve şahıs banal beslenme seyrine döneceği için kilolar yine süratle kazanç. Dolayısıyla uygulanması en anlamlı olan yol; uzman hakimiyetinde bireyin fizyobiyolojik lüzumlarının düşünüldüğü, kilosunun yaşının, soysal ve ekonomik yaşamının hesaplanarak tasarlandığı, tamamen ferde özel beslenme programıyla kilo vermektir.

33504.jpg
YAZAR BİLGİSİ