Şuursuz kullanılan aspirin sıhhati negatif etkiliyor

13.04.2022
22
Şuursuz kullanılan aspirin sıhhati negatif etkiliyor

İlaçların faal madde kapsaması sebebiyle kesinlikle hekim tarafından nasihat edilmesi gerektiğini aktaran Prof. Dr. Mahmut Şahin, hastaların veya sıhhatli insanların zorunlu afaki aspirin içtiğini, kime verimli kime hasarlı olduğunun yeterince öğrenilmediğini belirtti.

İlacı nasihat etmek doğru değil

Kardiyoloji tetkikine gelen genç yaşlı, kadın erkek bir hayli hastanın kan sulandırıcı olarak aspirin kullandığını gördüğünü anlatan Şahin,“Asırdan daha uzun vakittir öğrenilen ve dünyada en çok tanınan ilaç aspirindir. Uzun vakit ağrı kesici, ateş düşürücü olarak kullanılan bu ilaç, 40 yıldır kalp damar hastalıklarında gözetici tesiri sebebiyle kullanılmaktadır. Ancak her tasaya deva gibi şuursuzca kullanılması da mahzurludur. Kendinize iyi geldiğini düşündüğünüz bir ilacı aspirin de olsa başkalarına nasihat etmek doğru bir tutum değildir” dedi.

Şahin, dünyada son 40 senede yapılan muayenehane çalışmaların neticelerinin kalp damar hastalığı bulunanlarla alakalı bazı bilgileri ortaya koyduğuna işaret ederek, şunları söyledi:

“Araştırmalar, kalp krizi geçirmiş, balon-stent rehabilitasyonu yapılmış veya koroner by-pass operasyonu geçirmiş hastalarda aspirinin yineleyen vakaları önlemede verimli olduğunu ortaya koymuştur. Günümüzde kalp damar veya tıkayıcı beyin damar hastalığı geçirmiş hastaların rastgele yasaklayıcı vaziyeti yoksa düşük doz aspirini ömür boyu kullanmasını nasihat ediyoruz. Bu hastaların aspirin kullanılması ile damar hastalığına bağlı vefatlarda yüzde 15, öldürücü olmayan kalp krizi ve inme tehlikesinde yüzde 33 eksilme olmaktadır.”

Kanama tehlikeyi yüksek

Kalp -damar hastalıkların yinelemesini önlemede zaferli neticeler alınan aspirin kullanımının bazı tehlikeleri de bulunduğunu aktaran Şahin,“Aspirinin en ehemmiyetli yan tesiri kanamadır. Aspirin bin erkekten 3,3’ünde, bin kadından da 2,5’inde ehemmiyetli kanamaya yol açmaktadır. Kanamaların çoğu mide ve bağırsak kanamaları olup, kimileri yaşamı tehdit edecek kadar ciddi olabilir. Bunların en ölümcülü ise beyin kanamasıdır. Aspirine bağlı kanama tehlikeyi azami olanlar daha evvel ülser veya kanama geçirenler, yaşı 60’ın üzerindekiler, yüksek doz ilaç alanlar, beraber kortizon veya ek kan sulandırıcı ilaç kullanan hastalardır. Aspirinin kanama yapıcı tesiri enterik kaplı bağırsakta açılır olması veya düşük dozda alınması ile önlenemez. Kanama tehlikeyi yüksek hastalar aspirin almak zorunda ise birliktesi mide gözetici rehabilitasyon da verilmelidir” dedi.

ETİKETLER: , ,
YAZAR BİLGİSİ