Suyun yararları nelerdir bedene tesirlerine inanamayacaksınız!

05.05.2021
34
Suyun yararları nelerdir bedene tesirlerine inanamayacaksınız!

Suyun faydaları nelerdir? Neden su içmeliyiz? Su bedeni nasıl tesirler? Suyun yararları nelerdir? Yaşamın devamı için hayatımızdaki rolü oldukça büyük olan su tüketimi hakkında Acıbadem Fulya Sağlık Kurumu Aile Doktoru Dr. Didem Altay Gazi günlük su tüketimini umursamama edenler için suyun hayatımızdaki 11 bereketini sıraladı…

EKLEM SIZILARINA BİREBİR!

Bedenimizin takribî yüzde 70’i sudan oluşuyor. Eklem aralıklarında kayganlığı sağlayan akışkan bileşeninde de su bulunuyor. Yeterince su içmediğimizde eklem arası akışkanlarla beraber eklem kayganlığı da eksiliyor. Bu da eklem sızılarına, hareket sırasında eklemlerden ses gelmesine neden oluyor. Rehabilitasyon edilmezse eklem yüzeyleri yıpranıp kalıcı eklem bozuklukları oluşuyor. Sızısız hareket etmek için su içmek en kolay tedbir.

AKLI AÇIYOR!

Bedenin hakimiyet merkezi olan beyin de öteki uzuvlar gibi sıhhatli çalışmak için suya gereksinim dinliyor. Uzamış susuzlukta unutkanlık, dikkat beceriksizliği, uyku hali, algıda ve hareketlerde eksilme, asaplılık oluyor. Sıhhatli zekâsal faaliyetler için su koşul.

CİLDİ YENİLİYOR!

Su yetersiz alındığında cilt kuruyup terleme eksiliyor. Beden ısı balansını sağlayamıyor, cilt elastikliğini kaybediyor. Özellikle egzama ve mantarlar sık kollanırken, tırnaklar ve saçlar kırılıyor, ciltte çatlama ve kanamalar görülebiliyor. Beden mikroplara sarih hale geliyor.

KRAMPLARI YASAKLIYOR!

Spor yaparken daha sıhhatli olmak için balanslı beslenme, kumpaslı bir uyku ve yeterince su içmeye dikkat etmek gerekiyor. Bedendeki adale kitlesi gereksinimi de çoğalıyor. Spor yapmadan evvel ve sonra içilen su, adale kasılmaları ve kramplarla başa çıkmada oldukça tesirli.

STRESLE SAVAŞIYOR

Dr. Didem Altay Gazi “Beynimizin yüzde 85’i sudur. Şayet bedenimizde yeteri kadar yiyecek ve su yoksa stres altında sezeriz. Açlık ve susuzluğa direnemememizin nedeni beynimize bu vaziyetlerde yakıt başka bir deyişle yiyecek ve su gitmemesidir. Gün içerisinde gergin ve sıkıntılı olan şahıslar yeterli su içmiyor olabilirler!” diyor.

GEBELİKTE DESTEK OLUYOR

Gebelikte bedenin su gereksinimi çoğalıyor. Bebeğin büyümesi, anne karnındaki amnion denilen akışkan içinde olup, annenin kan hacmi çoğalıyor ve bu da daha fazla su içmeyi gerektiriyor. Meselesiz bir gebelik yarıyılı ve sıhhatli bir bebek için gebelikte yeterli su alımı çok ehemmiyetli.

KABIZLIK MESELEYİ YAŞAYANLAR İÇİN…

Lifli gıdalar ve bol su sindirim sisteminin kumpaslı çalışmasını sağlıyor. Yetersiz su tüketimi, sindirim sisteminin daha az çalışmasına ve kabızlığa yol açıyor. Kabızlık ve hazımsızlığı önlemek, sindirim sisteminin düzgün çalışmasını sağlamak için kesinlikle su için.

AĞIZ KOKUSU MESELEYİ YAŞAYANLAR İÇİN…

Yetersiz su içmek tükürük salgısını eksiltiyor. Bu sebeple ağız içinin pakliği yeterli olmuyor. Bu da güzel olmayan rahatsız edici ağız kokusuna yol açıyor. Günde en az 8 kadeh su ağız kokusunu gidermeye takviye ediyor.

KARACİĞER VE BÖBREĞİ GÖZETİYOR!

Karaciğer ve böbrekler toksik maddelerin bedenden atılmasını sağlıyor. Yeterince su içilmezse zehirli maddeler bedenden atılamıyor, idrar ölçüyü eksilip rengi koyulaşıyor. Minerallerin birikimi ile böbrek taşı yaradılışı, zehirli maddelerin karaciğerde birikimi ile de hepatitler ve karaciğer zararı alana geliyor. Bu sebeple her gün yeterli ölçüde su içmek hayati ehemmiyet taşıyor.

KALBİ VE DAMARLARI BESLİYOR

Damar içinde gezen kanın büyük bir kısmı sudan oluşur. Kan hücreler için zorunlu oksijeni taşır. Su tüketimi yetersiz olursa, kan hacmi eksilir, kan dolaşımı sürati yavaşlar, kan koyulaşır, aritmi büyür, tansiyon düşer, tansiyon düşmesine bağlı bayılmalar görülebilir. Bu da kalbe ve öteki uzuvlara giden kan ölçüsünü eksiltir, koyulaşan kan damarların tıkanmasına neden olabilir. Özellikle hayati ehemmiyete sahip olan beyin damarları ve kalp koroner damarları gibi ince damarlarda tıkanmalara neden olarak kalp krizi ve felç gibi hastalıkların ortaya çıkmasını basitleştirir.

REFLÜ VE GASTRİTİ NASIL TESİRLER?

Reflü ve gastrit şahsın yaşam niteliğini makûs etkileyen, hatta zamanında uygun biçimde rehabilitasyon edilmediğinde kansere dönebilen hastalıklar. Bu hastalıkların en ehemmiyetli nedeni midenin fazla asit salgısı! Oysa yeterince su içerek midenin asit salgısının mide ve yemek borusu duvarına hasar vermesini de önlemiş oluyoruz.

GÜNLÜK SU TÜKETİMİ NE KADAR OLMALI?

Her gün bedenden idrarla vasati 1500 ml, ciltten terleme ve buğulaşma yoluyla 400 ml, dışkı ile 200 ml, solunum havasını ıslatmak için solunum yoluyla vasati 300 ml su tüketilir. Toplamda her gün vasati 2500 ml su kaybedilir. Yaz aylarında bu ölçü takribî 500 ml daha fazladır. Gıdalardan aldığımız su ise bu gereksinimin yalnızca yüzde 20-30’unu karşılamaya yeter. Sıhhatli bir hayat için kesinlikle günde 2-3 litre su içilmelidir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.