Takı ve uzun tırnaklar virüs tehlikesini artırıyor

10.04.2022
29
Takı ve uzun tırnaklar virüs tehlikesini artırıyor

Türk Cildiye Derneği Azası Sema Karaoğlu, Kovid-19 salgını ile çabada hijyen temkinlerinin sıhhatli bir biçimde yerine getirilebilmesi için bir zaman daha saat ve takı kullanılmaması tırnakların kısa kesilmesi ve oje sürülmemesi teklifinde bulundu. Yeni basmakalıplaşma sürecinde bugüne kadar sürdürülen ihtiyatların bir anda ortadan kaldırılmaması gerektiğini belirten Karaoğlu, şahısların hijyen mevzusunda daha fazla önlemli davranmaları gerektiğini söyledi.

El devireme otomatikleşmeli

Sema Karaoğlu, koronavirüs tedbirleri kapsamında merak edilen mevzulardan birinin de ellerin nasıl bir sabunla yıkanması olduğunu vurgulayarak, “Antibakteriyel diye satılan oldukça pahalı sabunların olması gerekmez. Renksiz, kokusuz, beyaz sabun ellerimizi dezenfekte eder. Özellikle ortak yaşam alanlarında, sandalye, asansör, merdiven tırabzanı, otobüs, kapı kolları gibi sık kullanılan nesneler ile temastan hemen sonra ellerimizi kesinlikle 20 saniye süresince her tarafına su ve sabun temas ettirecek biçimde yıkamalıyız. Pandemi sürecinde el devireme sanki otomatikleşmeli” bilgisini verdi. Salgın sürecinde sık el devireme ve el dezenfektanı kullanma sebebiyle ten bariyerinde oluşan bozulmanın ellerde müesseseye ve çatlamaya neden olduğuna işaret eden Karaoğlu, bozulan ten bariyerinin onarılması, kızarıklık, yanma gibi vaziyetlerin önüne geçmek için kesinlikle ıslatıcı kullanılması önerisinde bulundu.

Metal, taş ve plastik yüzeylerde virüs canlı kalıyor

Türk Cildiye Derneği olarak, salgın hastalık sürecinde yüzük, bileklik ve saat dahi takılmaması mevzusunda ihtarda bulunduklarını andırdıran Karaoğlu, şöyle konuştu: “Basmakalıplaşma sürecinde de bu tekliflerimize aynen devam ediyoruz. Metal, taş ve plastik gibi yüzeylerde virüsün daha uzun zaman canlı kalması, yüzey özellikleri dolayısıyla pakliği güçleştirmektedir. Bulaşma tehlikesini artırmamak için takılarımızı ve saatlerimizi takmayalım. Tırnaklarımızı kısa kesmeye, oje sürmemeye devam edelim. Basmakalıplaşma süresi içinde kuaför ve berberlere de gitmeye başladık. Buralarda şahsi hijyen kaidelerine daha öncekisinden daha fazla dikkat edelim. Tek kullanımlık havlular bulunduralım. Erkekler için tek seferlik jiletler kullanalım. Manikür ve pedikür operasyonları için kendimize ait törpü, makas ve pensleri kullanalım.”

Doğru maske kullanımının nasıl olacağı mevzusuna da değinen Karaoğlu, şunları anlattı: “Maske takmadan evvel ellerimizi kaidelere uygun yıkamalıyız. Maske ağzımızı ve burnumuzu tamamen kapatmalı. Çoğu birey maskeyi burnunu sarihte vazgeçecek biçimde takıyor ve devamlı elini düzenliyor. Bu vaziyetler bizi gözetmediği gibi netlikle bulaşma tehlikesini de çoğaldırıyor. Maske takıp çıkarılırken ağıza temas eden ön kısma değmeden arkadaki lastikli-ipli kısımdan tutarak çıkarılmalıdır. Islayan maske atılmalı ve aynı maske günlerce kullanılmamalıdır. Covid-19 enfeksiyonu geçiren binlerce hastayı rehabilitasyon ettik, bir kısmını kaybettik. Ancak rehabilitasyondan daha ehemmiyetli olan gözetici doktorluk temkinleri ve karantinadır. Unutmayalım kaideler, yaşatır.”

YAZAR BİLGİSİ