Takma diş kullanan bireyler neden kilo alıyor? Takma diş ile kilo almanın irtibatı var mı?

30.04.2021
142
Takma diş kullanan bireyler neden kilo alıyor? Takma diş ile kilo almanın irtibatı var mı?

Takma diş kullanan insanların ötekilerine göre daha fazla kilo aldığını öğreniyor muydunuz? Peki bunun nedeni nedir? Takma dişler yediklerimizi yeterince iyi bölemiyor mu? Uzmanların mevzu ile alakalı yaptıkları açıklamaları sizler için derledik…

İngiliz bilim insanları, takma diş kullanıcılarının çiğnemesi güç olduğu için sıhhatli yiyecekleri seçim etmeyerek eksik beslendiğini ortaya çıkardı. King’s College London analistleri, takma diş kullananların besleyici yiyeceklerden yoksun kaldığını bildirdi. Sebze, meyve, kuruyemiş ve et gibi besleyici besinleri harcayamayan hastaların, kemik çatlaması ve kırılması tehlikesinin daha yüksek olduğu da bildirildi.

Araştırma takımından Dr. Wael Sabbah, aktif çiğneyebilmenin yaşlılarının adale-iskelet sistemi sıhhati için büyük ehemmiyet taşıdığını kaydoldu. Dr. Sabbah, “Kemik sıhhatini iyileştirmeyi kasteden mücadelelerin çoğunluğu beslenme stratejilerini direniyor, dişlerin yaşlıların perhizi üzerindeki tesiri ise bakımsızlık ediliyor” ifadelerini kullandı.

ŞEKER HASTALIĞINA NEDEN OLABİLİR

Diş doktoru Pertev Kökdemir ise mevzuyla alakalı şu açıklamaları yaptı: “Takma diş kullanımında takmaya alışma açısından büyük güçlükler oluşabiliyor. Sosyal yaşantısı faal olarak devam eden şahıslarda takma takma dişlerle yiyecekleri iyice çiğneyerek yemek yerine, az ölçüde besini çok fazla çiğnemeden yutmak bir refleks olarak seçim edilebiliyor.

Natürel ki bu gidişatta takma takma kullanan bireyler az yemelerine karşın çiğneme bütün olmadığı için sindirimin birinci evresi olan ağız içi sindirim asıllaşamıyor; bu da, gıdaların bedene yapacağı bereketten yoksun kalmaya, fazla kiloya ve bunun yanında yüksek şeker gibi hastalıklara yol açabiliyor.”

BİR GÜNDE İMPLANTLARA KAVUŞURLAR

Takma takma kullanması gereken hastalarımıza günümüz teknolojik olanaklarıyla implant rehabilitasyonu ile statik porselen dişler yapabilmekteyiz” diyen Diş Doktoru Pertev Kökdemir, “Hatta ağzında çok rakamda dişi olup hepsinin çekilmesi gereken hastalarımızda şayet kemik gidişatı uygunsa bir günde statik diş yapılabilir.

Böylece damak takmayı kullanması gereken bireyler implant rehabilitasyonu ile bir gün içinde sıhhatli ve ağzından çıkmayan statik dişlere kavuşabilir. Bu sayede hastalarımızın takma yapıştırıcısı gibi ara casuslar kullanmalarına da gerek kalmaz. Ayrıca damak takmalarının 5-10 sene arasında yenilenmesi zorunludur. Oysa statik dişlerde bu lüzumluluk yoktur” diyor.

YAZAR BİLGİSİ