Teknoloji en çok parmaklara hasar veriyor

22.04.2022
23
Teknoloji en çok parmaklara hasar veriyor

Teknolojik aletlerin kullanımı özellikle gençler arasında her geçen gün çoğalıyor. Hal böyle olunca da teknolojik mahsullerin kullanımına bağlı ortaya çıkan meseleler de birliktesi geliyor. Bu gidişatın gerçek sebebi tekerrür eden zorlayıcı hareketler ve bedenin natürel olmayan duruşuna bağlı zorlanmalar. Tekerrür eden hareketler eklemlere, adalelere, tendonlara ve asaplara baskı uygulanmasına neden oluyor. Günün her saatinde ve her mekanda uslu telefonlar aralıksız elde ve aralıksız parmaklar kullanılıyor. Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Salim Ersözlü’ye göre; iletileşme başta olmak üzere teknolojinin fazla kullanıma bağlı el ve başparmak meseleleri özellikle genç yaştakileri etkiliyor.

Parmak ağrısını önem verin

Parmakları hareket ettiren tendonların fazla kullanımına bağlı zorlanmaları tendonlarda kalınlaşmalara nodülleşme neden olarak hareketler sırasında takılmaya ve ağrıya yol açıyor. Doç. Ersözlü “Tetik parmak olarak adlandırılan bu gidişatın en ehemmiyetli nedeni parmağın fazla kullanılmasına bağlı yineleyen, zorlayıcı hareketler ve parmağa fazla efor uygulanmasıdır. Telefon kullanımında en fazla başparmak zorlanır, buna bağlı tetik parmakta en fazla başparmakta görülür. Tetik parmak yaradılışında ilk bulgu parmakta ağrıdır. İlerlediği zaman hadiseye parmakta takılma ve kilitlenme de eşlik eder. Bu sebeple parmak ağrısı ciddiye alınmalıdır. Erken tanı ile rehabilitasyon edilebilecek olan bu gidişat önemsememe edildiğinde cerrahi müdahale gerektirecek bir mesele haline dönüşebilir” dedi.

Cerrahi müdahale gerekebilir

El bileği ve başparmağın fazla kullanımına bağlı zorlanması ile De-Quervain hastalığı olarak adlandırılan el bileğinin başparmak tarafında ciddi ağrıya yol açan bir gidişat ortaya çıkabiliyor. Fazla uslu telefon kullanımın tetiklediği bu gidişat ilerlediği zaman cerrahi müdahale ile rehabilitasyon edilebilen tendon sıkışması olarak belirleniyor.

Erken tanı ehemmiyetli

Yeniden teknolojik gelişimle beraber sıklığı artan bir öbür gidişatın de dirsekte Kübital Tünel Belirtiyi ve el bileğinde Karpal Tünel Belirtiyi asap sıkışması olduğunu dile getiren Doç. Ersözlü, “Telefon ile konuşurken dirseğin 90 dereceden fazla bükülmesi ve uzun müddet bu pozisyonda kalması veya uzun süreli bilgisayar kullanımına bağlı dirsek ve el bileği seviyesinde asaplarda gerilme, tazyik çoğalışı ve ödeme netice olarak ta asaplarda sıkışmaya neden olur. Ciddi ağrı ve elde anlaşma bu gidişatın ilk bulguları olup yeniden erken tanı ile rehabilitasyon edilebilir. Telefonda kulaklık kullanımı, konuşurken el değiştirilmesi, bilgisayar kullanımında yeniden pozisyon başkalaşımı ve mola verilmesi bu rahatsızlıkların önlenmesinde ehemmiyetlidir” ihtarında bulundu.

YAZAR BİLGİSİ