Terlemek yaraların iyileşmesini sağlıyor

06.04.2022
34
Terlemek yaraların iyileşmesini sağlıyor

Terlemek bedenimizdeki fazla ısıyı dışarı atmanın yoludur. Hepimiz terlemekten şikayet etsek de terleme olmazsa bedenimiz düzgün bir biçimde çalışamaz.

İşte terlemenin bedenimize olan bereketleri…

Ter bezleri yaraları iyileştirir: Yapılan araştırmalar cildimizde bulunan milyonlarca ter bezinin yaraları iyileştiren kök hücreleri de barındırdığını göstermektedir. Uzmanlar ter bezlerinin derinlemesine araştırılarak yaraların iyileşmesi güzergahında yeni adımlar atılabileceğini belirtti.

Zehirli Maddelerin bedenden atılmasını sağlıyor: Terleme sayesinde bedenimizdeki zehirli maddeler dışarı atılır. Fazla tuz, kolesterol ve içki ter yoluyla bedenden uzaklaştırılır.

Antibiyotik tesiri gösteriyor: Cildimizde bir yara oluştuğunda ter bezlerinden salgılanan antibiyotik tesirli dermcidin gibi maddeler süratli bir biçimde yaranın üzerindeki bakteri ve virüsleri öldürür.

Böbrek taşlarına gözetiyor: Yapılan araştırmalar terleme ile daha fazla akışkan alımına lüzum dinleyen bireylerin bu sayede böbrek taşlarından da korunduğunu gösteriyor.

Bedenin natürel kliması: Bedenimiz bulunduğu civarın sıcaklığına terleyerek ayak uydurur. Spor yaparak ter bezlerinin daha efektif çalışmasını sağlayabilir ve sıcaklık metamorfozlarına daha kolay geçim sağlayabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ