Topuk dikeni teşhis ve rehabilitasyonu

08.04.2022
35
Topuk dikeni teşhis ve rehabilitasyonu

Sabah uykudan uyanıp yere ilk adımınızı attığınızda topuğunuzda ağrı hissediyorsanız ve bu ağrı birkaç adım sonra kendiliğinden geçiyorsa, gün içersinde uzun oturma pozisyonundan kalkıp yürümeye başladığınızda ağrı oluyorsa veya bitkin bir günün sonunda eve gelip dinlenmeye geçtiğinizde topuğunuzda ağrı oluyorsa çok yüksek ihtimalle sizde plantar fassit hastalığı var demektir.

Medicana International İstanbul Sağlık Kurumu Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Utku Erdem Özer, topuk dikeni teşhis ve rehabilitasyonu ile alakalı ehemmiyetli bilgiler verdi.

Yetişkinlerde topuk ağrısının en sık sebebidir. Hakikatinde ağrıya neden olan ayak röntgeninde kalkaneus kemiğinde gözüken çıkıntı epin kalkanei değildir. Yapılan pek çok araştırmada özellikle 50 yaş üstü yetişkinlerde başka bir sebeple çekilen ayak röntgenlerinde bu çıkıntının gözüktüğü ve hastaların en az yarısında topuk ağrısından yakınmadıklarını göstermiştir. Ortopedistler olarak hastalarımızı rehabilitasyon ederken bu çıkıntıyı ortadan kaldırmak gibi bir emelimiz hiçbir zaman olmaz.

Tehlikeli gruplar

Bedenimizin ağırlığını yere ileten plantar fasia denilen bir çeperdir. Bu yapı topuk kemiğiyle ayak parmaklarımızın tabanına yapışır. Ağrıya yol açan ise bu yapının bazı sebeplerden dolayı esnekiliğini kaybedip topuk kemiğine yapıştığı yerde oluşturduğu yangıdır. plantar fassit Oluşan kemik çıkıntısı ise bu yangının neticelerinden biridir.

Fazla kilolu insanlar, bayanlar, koşu ya da uzun yürüyüş yapanlar, düz taban ya da kubbe ayak gibi ayağında anatomik bozukluk olanlar, çalışma şartları ayakta ve sert tabanda olanlar, tabanı çok sert ya da babet stili kundura kullananlar plantar fassit için tehlikeli gruptadır. Daha ender sebeplerden olan bazı romatizmal hastalıkların ilk bulgusu da olabilir. Ayak bileği burkulması gibi travma sonrası oluşan topuk ağrıları ise ayrıca değerlendirilip plantar fasia yırtıkları açısından düşünülmelidir.

Germe egzersizleri kumpaslı olarak yapılmalı

Plantar Fassit rehabilitasyonunda öncelikli olarak yapılması gereken germe egzersizleridir.

Egzersizlerin doğru ve kumpaslı yapılması rehabilitasyonun zafer talihini artırır. Ağrıyan bölgeye buz uygulaması, NSAİ ilaçlar, tabanlık kullanımı günümüzde plantar fasiit rehabilitasyonunda sıklıkla kullanılan usullerdir. Bazı mukavemetli olaylarda ise gece atelleme, ağrıyan noktaya sterroid injeksiyonu ve ESWT usulü seçilebilir.

YAZAR BİLGİSİ